Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Конфликтът в Близкия изток натежа на европейските акции в началото на натоварена седмица*
Европейските акции регистрираха понижения в ранната търговия в понеделник, тъй като войната Израел-Хамас държи инвеститорите под напрежение в началото на седмицата, включваща серия от доклади за ключови икономически данни, нови корпоративни отчети и срещата на Европейската централна банка (ЕЦБ) за паричната политика, пише Ройтерс.
Общоевропейският индекс STOXX 600 отчете спад от 2,16 пункта, или 0,5%, до 431,57 пункта, след завърши миналата седмица на червено с повече от 3% миналата седмица. Немският показател DAX се понижи с 81,95 пункта, или 0,55%, до 14 716,52 пункта. Френският измерител CAC 40 записа спад от 8,67 пункта, или 0,13%, о 6 807,55 пункта. Водещият индекс на Лондонската борса FTSE 100 се раздели с 35,68 пункта от стойността си, или 0,48%, достигайки ниво от 7 366,46 пункта.
Вашингтон предупреди за значителен риск за интересите на САЩ в Близкия изток, докато Израел нанася въздушни удари по Ивицата Газа.
Допълнителен натиск върху фондовите пазари оказа и доходността по държавните облигации на САЩ, която продължи да нараства преди ключовите данни за брутния вътрешен продукт (БВП) и инфлацията в страната, очаквани по-късно тази седмица.
„БВП данните вероятно ще покажат доста стабилно трето тримесечие и ще добавя към очакванията, че Фед ще задържи лихвите на рестриктивна територия за по-дълго време“, каза Лора Купър, старши макростратег за iShares EMEA в BlackRock.
По-късно през седмицата инвеститорите ще следят внимателно финансовите отчети на големите американски технологични фирми като Microsoft и Alphabet, а в четвъртък на фокус ще бъде решението на ЕЦБ за лихвените проценти.
Страховете от ескалация на конфликт в Близкия изток, растящата доходност на облигациите и лошите финансови отчети тласнаха STOXX 600 до многомесечни дъна.
„Доходността на европейските държавни облигации е на многогодишни върхове в съответствие с това, което виждаме в САЩ, въпреки много различната динамика на растежа и инфлацията. Така че очакваме ЕЦБ да приеме по-успокоителен тон“, каза Купър.
Акциите на Volkswagen поевтиняха с 2,19% до най-ниското си ниво от април 2020 г., след като в петък автомобилният производител намали прогнозата си за маржа на печалбата за текущата година.
Цената на книжата на Philips се понижи с 1,99%, след като нидерландската група за здравни технологии отчете спад в поръчките през третото тримесечие.
Ограничавайки загубите в сектора на здравеопазването (SXDP), акциите на Indivior скочиха с 5,3%, след като производителят на лекарства заяви, че ще плати 385 млн. долара за уреждане на съдебно дело, свързано с негов медикамент срещу опиоидна зависимост.
Акциите на Vistry поевтиняха с 5,39% до дъното на STOXX 600, след като британският сторител на жилища понижи прогнозата си за годишна печалба и заяви, че ще съкрати 200 работни места.
Понижения на Уолстирйт
Американските акции се понижиха в петък, след като скокът в доходността по 10-годишните държавни облигации предизвика по-широки опасения за състоянието на икономиката, пише Си Ен Би Си.
Промишленият индекс Dow Jones отчете спад от 286,89 пункта, или 0,86%, до 33 127,28 пункта, повлечен надолу от разочароващият финансов отчет на American Express. Широкообхватният показател Standard & Poor’s 500 се понижи с 53,84 пункта, или 1,26%, до 4 224,16 пункта. Индексът на високотехнологичните дружества Nasdaq се раздели с 202,37 пункта от стойността си, или 1,53%, достигайки ниво от 12 983,81 пункта.
Доходността по 10-годишните американски държавни ценни книжа премина прага от 5% за първи път от 16 години в четвъртък - ниво, което може да разтърси икономиката чрез повишаване на лихвените проценти по ипотеките, кредитните карти, автомобилните заеми и др. Освен това високата доходност предлага на инвеститорите привлекателна алтернатива на акциите.
„Пазарът на акции наблюдава пазара на облигации и не харесва това, което вижда“, каза Дейвид Донабедиан, главен инвестиционен директор на CIBC Private Wealth Management. „Доходността се покачва, дори и при сравнително добрите новини за инфлацията. Това е основната причина фондовият пазар да е слаб“, добави той.
Доходността по 30-годишните държавни облигации на САЩ също достигна връх, наблюдаван за последно през юли 2007 г. Междувременно 30-годишният фиксиран ипотечен лихвен процент достигна 8% тази седмица - ниво, невиждано от 2000 г.
Междувременно акциите на American Express поевтиняха с 5,38%, след като печалбата на акция на компанията надмина очакванията, но приходите бяха приблизително в съответствие с прогнозите. Междувременно нелихвените приходи пропуснаха консенсусната прогноза на StreetAccount.
Притесненията относно по-високите лихви натежаха на пазара през седмицата. S&P 500 се понижи с 2,4% през седмицата, докато Dow и Nasdaq отчетоха спад от съответно 1,6% и 3,2%, завършвайки втора поредна седмица на червено.
Цената на книжата на Nvidia се понижи с 1,7%, като следената отблизо компания за чипове, отбеляза най-лошата си седмица от септември 2022 г., регистрирайки седмична загуба от близо 9%. Дотук се стигна, след като Министерството на търговията на САЩ обяви планове за затягане на ограниченията върху продажбите на авангардни чипове с изкуствен интелект в Китай.
Tesla завърши седмицата с повече от 15% спад, което е най-лошата седмица за компанията от декември 2022 г. Производителят на електрически превозни средства, който отчете финансовите си резултати за последното тримесечие в сряда, не отговори на очакванията на Уолстрийт както за печалба, така и за приходи, за първи път от 2019 г.
Спад в Азия
Фондовите пазари в Азиатско-тихоокеанския регион се оцветиха в червено в началото на седмица, в която се очакват поредица от данни за инфлацията в различни страни, както и доклада за брутния вътрешен продукт на Южна Корея през третото тримесечие.
Австралия ще обяви данните за инфлацията през септември в сряда, докато Япония ще представи индекса на потребителските в Токио в петък. Инфлацията в столицата се счита за водещ индикатор за нивото на цените в цялата страна.
Водещият индекс на Токийската фондова борса Nikkei 225 отчете спад от 259,81 пункта, или 0,83%, до 30 999,55 пункта. Така бенчмаркът падна под прага от 31 хил. пункта за трети път този месец. Преди октомври индексът бе се задържаше на това равнище от май насам.
В континентален Китай бенчмаркът Shanghai Composite се понижи с 43,77 пункта, или 1,47%, до 2 939,29 пункта, докато индексът Shenzhen Composite се раздели с 33,75 пункта от стойността си, или 1,86%, достигайки ниво от 1 776,71 пункта. Пазарите в Хонконг останаха затворени в понеделник заради празник.
Акциите на доставчика на Apple Foxconn, който се търгува в Тайван под името Hon Hai Precision Industry, поевтиняха с 2,9%, след като китайските медии съобщиха, че властите в страната са извършили проверки на дъщерни дружества на компанията в различни провинции континентален Китай.
„Глобал таймс“, цитирайки неназовани източници, каза, че множество офиси на дъщерните дружества на Hon Hai в Китай са били подложени на данъчни одити и разследвания на място относно използването на земята на предприятията на Foxconn в провинциите Хенан, Хубей и на други места.
Южнокорейският индекс Kospi се понижи със 17,98 пункта, или 0,76%, до 2 357,02 пункта.. Това е четвърти пореден ден на спад за показателя.
В Австралия бенчмаркът ASX 200 записа спад от 56,6 пункта, или 0,82%, до 6 844,1 пункта, удължавайки загубите от миналата седмица.
У нас
Индексите на Българската фондова борса (БФБ) регистрираха понижения в ранната търговия. Основният индекс SOFIX отчете спад от 5,97 пункта, или 0,80% до 735,95 пункта. BGBX40 се понижи с 0,82 пункта, или 0,52%, до 156,11 пункта. BGTR30 се раздели с 2,5 пункта от стойността си, или 0,32%, достигайки ниво от 781,3 пункта. BGREIT записа спад от 1,44 пункта, или 0,76%, до 187,33 пункта.
*Информацията е актуална към 12:40 часа
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.