Крал Долар все още не е детрониран, но пазарите се готвят за нови сделки

Крал Долар все още не е детрониран, но пазарите се готвят за нови сделки

Може да отнеме десетилетия, преди „Крал Долар“ наистина да загуби короната си, но междувременно пазарите се готвят за нови сделки, пише Блумбърг.

Валутите на нововъзникващите пазари ще спечелят от постепенното премахване на хегемонията на долара, докато десетки икономики създават трансакционни схеми, които избягват зелените пари, според Lumen Capital Investors.

„Дедоларизацията е дългосрочна игра“, коментира пред радио Блумбърг Лоран Лекю, ръководител на отдела за управлението на портфолиото в Lumen Capital в Сингапур. „Но разбира се, ако искате да се позиционирате за следващите три до пет години, това е структурно положително за местната валута на нововъзникващите пазари, особено в класа активи с фиксиран доход“, добави той.

Агресивен дипломатически натиск от страна на китайския президент Си Дзинпин и бавното, но стабилно нарастване на използването на юани за трансакции допринесоха за подновен фокус около намаляването на използване на долара в глобален план.

Бразилският президент Луис Инасиу Лула да Силва, който наскоро посети Си в Китай, представи по-силни връзки с Пекин като път за пренасочване на глобалната геополитика и предизвикване на ръководените от САЩ и Европа институции и норми, които доминират глобалните финанси от десетилетия.

Други правителства също заговориха за необходимостта от противопоставяне на използването на щатския долар като оръжие - включително чрез американските санкции срещу Русия за войната в Украйна, и съответно нуждата от създаване на алтернативни валутни споразумения, които не включват долара.

И все пак сравнително бавното развитие на недоларовите платежните структури накара някои представители на традиционните икономически кръгове да кажат, че все още е твърде рано да се прогнозира смъртта на зелените пари. Лекю споделя това мнение: „В краткосрочен план мисля, че доларът ще продължи да доминира в световната търговия“.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ