Лимитът на нов държавен дълг се вдига на около 10 млрд. лева с актуализацията на бюджета

Лимитът на нов държавен дълг се вдига на около 10 млрд. лева с актуализацията на бюджета

Лимитът на нов държавен дълг се вдига от 7,3 млрд. на около 10 млрд. лева с актуализацията на бюджета. Това съобщи вицепремиерът и министър на финансите Асен Василев на брифинг след експертния коалиционен съвет вчера, свързан с актуализацията на бюджета.

Той посочи, че това увеличение на лимита на дълга всъщност е равно точно на това, което догодина трябва да върнем по падежи по стари дългове. 

"Догодина имаме плащания по стари дългове от 3 млрд. лева и това, което получихме като обратна връзка от банките дилъри, е, че трябва да емитираме тази година, а не догодина, за да получим значително по-ниски лихвени проценти, разясни Василев. Поне два процента, казаха, че ще спестим от лихви", допълни той.

Вицепремиерът отбеляза, че дългът към момента е по-нисък от този, който са заварили, тъй като са направили плащания по външни дългове.

Василев потвърди, че актуализацията на бюджета включва предимно антикризисни мерки. Той обясни, че приходната и разходната част на бюджета ще се увеличат с 1,645 млрд. лева. 

"Имаме допълнителни приходи от 2,175 млрд. лева, като те ще бъдат намалени с данъчните ефекти - намалени ДДС ставки и акцизи, така че нетно се увеличават приходите с 1,645 млрд. лева, срещу които има планирани допълнителни разходи, основно свързани с антикризисните мерки. Бюджетният дефицит остава на 4,1% и се запазва салдото, допълни той. Бюджетът е планиран при 2,9% ръст на БВП и малко под 11% (10,9%) средногодишна инфлация", посочи финансовият министър.

Той посочи, че има направени няколко промени в част от системите, където се очакват и новите устройствени планове на редица министерства.

"Ще има няколко реформи, които са залегнали точно в това - преструктуриране на министерства, ведомства и т.н. с цел оптимизация на процеси и на персонал", каза Василев. Той добави, че Министерският съвет, Министерството на финансите, Министерството на отбраната, МВР, Министерството на правосъдието работят по нов устройствен правилник, както и поне още три-четири министерства.

Относно критики от "Има такъв народ", че в актуализацията не виждат реформа на цялостната социалноосигурителна система заедно с пенсионната, Асен Василев каза, че освен предвидената актуализация и индексация на пенсиите сега, на 1 юли, има предвидена доста по-сериозна "не точно реформа, но изправяне на част от натрупаните дефицити" в пенсионната система към 1 октомври, където индивидуално на всеки пенсионер ще бъде проследено какво би се случило с пенсията, ако беше прилагано швейцарското правило през годините, и ако това резултира в по-висока пенсия, съответното лице ще получи по-висока пенсия. Той отбеляза, че според оценките на НОИ това ще засегне около 720 хиляди пенсионери.

"Доколкото знам ще има промени по параграф 17, който е свързан с университети, като мисля, че има изработен консенсусен текст от колегите в комисията по образование, който ще залегне в актуализацията", отговори вицепремиерът на въпрос за промени, свързани с методиката за атестация на преподавателите в университетите.

До понеделник, до края на деня, ще очакваме допълнителни предложения от коалиционните партньори, съобщи още Асен Василев във връзка с актуализацията. Той допълни, че след това - във вторник, ще се проведе Национален съвет за тристранно сътрудничество, след което актуализацията на трите бюджета ще мине през Министерския съвет и ще бъде депозирана в Народното събрание.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ