Лондонската фондова борса е изправена пред поредния тежък удар

Лондонската фондова борса е изправена пред поредния тежък удар

Натискът върху лондонската фондова борса се засилва, като съобщенията, че британският фармацевтичен гигант AstraZeneca може да премести листването си в САЩ, нанесоха пореден удар по престижа на LSE тази седмица, пише Си Ен Би Си.

Главният изпълнителен директор на AstraZeneca Паскал Сорио обмисля преместване на листването на акциите на компанията от Лондон в САЩ, съобщи британският вестник „Таймс“, позовавайки се на анонимни източници. Твърди се, че разочарованието на Сорио от регулаторната среда в Обединеното кралство – особено правилата относно одобренията на нови лекарства и системите за ценообразуване на лекарствата, е движещата сила на този ход.

AstraZeneca отказа коментар относно публикацията.

Излизането на компанията от британския пазар би предизвикало сериозно претегляване, като се има предвид, че AstraZeneca е най-ценният бизнес, листнат в лондонския бенчмарк FTSE 100. Пазарната капитализация на AstraZeneca е била 161,2 милиарда британски лири (221,1 милиарда долара) към приключването на търговската сесия във вторник, според данни на LSEG.

Потенциалното трансатлантическо преместване на AstraZeneca би засилило опасенията относно отслабващия статут на Лондон като глобален финансов център. Редица компании са се отписали от лондонския пазар или са преразгледали плановете си за пускане на акции в града през последната година.

Тони Медоус, ръководител на инвестициите в лондонската BRI Wealth Management, определи слуховете за листване на AstraZeneca като „разочароващи“ за британския фондов пазар, но призна, че „това не е изненадващо“, като се има предвид, че това би било най-новото развитие в рамките на една по-широка тенденция.

По-рано тази година се появиха съобщения, че китайският гигант за бърза мода Shein ще търси листване в Хонконг, вместо в Лондон, когато стане публичен. Миналата седмица информационна агенция Ройтерс съобщи, че компанията планира да подаде поверителна заявление за първично публично предлагане в Хонконг.

Междувременно инвеститорът в метали Cobalt Holdings потвърди пред Си Ен Би Си миналия месец, че е отменил плановете си за първично публично предлагане в Лондон, докато британският финтех гигант Wise обяви през юни, че премества основното си листване от Лондон в Ню Йорк.

Кристо Каарман, главен изпълнителен директор и съосновател на Wise, заяви в изявление по това време, че ходът ще помогне за повишаване на осведомеността за компанията в САЩ, като същевременно ще даде на фирмата по-добър достъп до „най-дълбокия и ликвиден капиталов пазар в света“.

Компаниите, листнати в Лондон, исторически са имали много по-ниски оценки от своите конкуренти от Уолстрийт. Проучване на британския инвестиционен мениджър Rathbones от миналата година показа, че съотношението цена-печалба за акциите в Обединеното кралство е с 32% по-ниско от тези, листвани в САЩ, на съпоставима база.

От друга страна, „Файненшъл таймс“ съобщи миналата седмица, че норвежкият софтуерен гигант Visma е избрал Лондон за предстоящия си дебют на публичния пазар.

„Големи и важни компании като AstraZeneca търсят повишаване на оценката от експозицията към по-широка инвеститорска база и ще го получат от преместването си в листване в САЩ“, посочи Медоус от BRI в имейл до СИ Ен Би Си.

„Тенденцията за преместване на листването или потокът от придобивания на акции, листвани във Великобритания, подчертава стойността на британския фондов пазар, но не насърчава ново предлагане на компании, листвани тук, за да подпомогнат бъдещото положение на индекса в глобален контекст“, добави Медоус.

„Великобритания губи предимството си“

Клеър Траше, основател на консултантската компания за сливания и придобивания Trachet, заяви, че преместването на листването на AstraZeneca в Ню Йорк би представлявало „запомняща се загуба“ за Лондонската фондова борса.

„Като се има предвид сложността на компанията, това не е просто заради предимствата за ликвидност или оценка, често цитирани от напускащите фирми, а по-скоро заради тройка от неефективни капиталови пазари, регулаторни ограничения и несъответстващи стимули, които затрудняват мащабирането и възнаграждаването на иновациите у дома“, каза тя пред Си Ен Би Си.

Траше добави, че компании, листвани в Лондон, с обща стойност над 100 милиарда долара, вече са се преместили в Ню Йорк през последните години - и самото напускане на AstraZeneca би повишило тази цифра повече от два пъти.

„Потенциалният ход показва болезнено ясно на световните пазари, че Обединеното кралство губи предимството си по отношение на нуждите на компании от световна класа, ориентирани към мащаба“, коментира тя. „Това не е изолирана история – и това е най-големият проблем. Това е част от по-широка промяна, при която основателите и управителните съвети все повече търсят в САЩ по-голям капитал, по-силна подкрепа и по-амбициозна инвеститорска база.“

Том Бейкън, базиран в Лондон партньор в глобалната адвокатска кантора BCLP – която има подразделение, посветено на сливания и придобивания и корпоративни финанси, определи съобщенията за желанието на Сорио AstraZeneca да се отдалечи от Лондон като „много тревожни“.

„Мисля, че това трябва да подейства като аларма за британското правителство, че трябва да направи повече както в подкрепа на града, така и на нашия фондов пазар, заедно с нашите критични индустрии като науките за живота и фармацевтиката“, каза той.

Промяната в листването „няма да е лесен ход за осъществяване“

Дан Коутсърт, инвестиционен анализатор в AJ Bell, заяви в сряда, че обявените планове на AstraZeneca изглежда са продиктувани от бизнес нужди, а не от преследване на по-висока оценка, но добави, че преместването на листването на компанията отвъд Атлантика „няма да е лесен ход за осъществяване“.

„За разлика от много други „дезертьори“ от британския пазар с доминираща база от американски акционери, като CRH и Flutter, AstraZeneca има по-географски разнообразен набор от инвеститори“, обясни той в имейл.

Коутсърт обаче отбеляза, че AstraZeneca генерира около 42% от продажбите си от САЩ и вече има планове да увеличи оперативното си присъствие в страната.

По-рано тази година главният изпълнителен директор Сорио заяви пред Си Ен Би Си, че AstraZeneca е „много ангажирана със Съединените щати“, където компанията има два големи центъра за научноизследователска и развойна дейност.

Коутсърт от AJ Bell коментира пред Си Ен Би Си, че главният изпълнителен директор на AstraZeneca може също да види пълното листване на акциите в САЩ като „стъпка към получаване на по-добро отношение в Щатите“.

Европейските фармацевтични компании са изправени пред несигурност относно бъдещето си на американския пазар, където президентът на САЩ Доналд Тръмп заплаши да наложи специфични за сектора тарифи върху вноса на лекарства.

Въпреки че индустрията беше освободена от така наречените планове за реципрочни тарифи на Тръмп, когато те бяха представени през април, лидерът на САЩ оттогава постави сектора под разследване от Министерството на търговията, предупреди, че тарифите върху фармацевтичните продукти „ще бъдат въведени скоро“ и подписа изпълнителна заповед, с която се нарежда на производителите на лекарства да намалят цената на някои лекарства в съответствие с разходите, платени в чужбина.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ