Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|На фокус следващата седмица: Избори, лихви и финансови отчети от Big Tech
Задава се голяма седмица за водещите централни банки, като регулаторите в Съединените щати, Япония и Великобритания трябва да вземат решения за лихвените проценти.
В същото време редица американски технологични гиганти ще представят финансовите си отчети за последното тримесечие, докато гласоподавателите във Венецуела ще се отправят към урните, за да изберат президент.
Това са част от темите и събитията, върху които ще се фокусират инвеститорите през следващата седмица, пише Ройтерс.
Въпросът за септември
Стръмните разпродажби на пазарите през последните дни насочват вниманието към Федералния резерв, който в сряда ще приключи срещата си за паричната политика през юли.
Признаците за икономическа загриженост от страна на Фед може да дадат още една причина за безпокойство на инвеститорите, които вече са под напрежение заради турбулентната търговия с технологичните акции на САЩ.
В момента инвеститорите вярват, че времето за разхлабване на паричната политика бързо наближава - фючърсите, обвързани с лихвения процент на фондовете на Фед, показват, че инвеститорите оценяват на повече от 90% вероятността за намаляване на лихвите през септември на фона на доказателства за охлаждане на инфлацията и зараждащата се низходяща тенденция на пазара на труда.
Данните за заетостта в САЩ, които трябва да бъдат публикувани на 2 август, ще дадат възможност на инвеститорите да преценят дали постепенните признаци на отслабване, които подкрепиха очакванията за намаляване на лихвите, са се запазили и през юли. Икономисти, анкетирани от Ройтерс, очакват икономиката на САЩ да е създала 185 хил. работни места през юли в сравнение с 206 хил. през предходния месец.
Технологични вълнения
Стресираните инвеститори също са изправени пред минно поле от финансови отчети от Big Tech, като потенциално разочароващите доклади заплашват да разклатят допълнително пазара, който е под натиск на фона на опасенията за твърде високи оценки на акциите.
Microsoft трябва да представи финансовия си отчет вторник, следван от компанията майка на Facebook - Meta в сряда и Apple и Amazon в четвъртък.
Огромният ръст на технологичните акции може да е поставил висока летва за техните резултати. Alphabet, чиито доклад бе една от основните причини за неотдавнашната разпродажба, всъщност отчете по-добри от очакваните приходи, но инвеститорите подходиха предпазливо, тъй като нарастващите разходи за ИИ инфраструктура могат да намалят маржовете, като това слана акциите на компанията с 5% надолу.
Йената на фокус
Нарастват спекулациите, че Японската централна банка може да повиши лихвите в сряда, след като високопоставени политици, включително министър-председателя, намекнаха за необходимостта от нормализиране на политиката в краткосрочен план.
В основата на техните аргументи не е толкова необходимостта да се сложи край на десетилетията на извънредни стимули. Ключовият фактор е ефект на слабата йена върху домакинствата и бизнеса, като това изглежда ще превърне обменния курс на валутата в централен въпрос за конгреса на управляващата Либерално-демократическата партия партия през септември.
Фактът, че валутата се е възстановила със зашеметяващите 10 йени за долар от 30-годишното дъно, достигнато в началото на месеца, не попречи на някои експерти да прогнозират повишение през юли. Те твърдят, че ЯЦБ може да извлече най-голяма полза от повишение на лихвите, което да доведе до рали на йената.
Други се притесняват, че крехката икономика и слабите потребителски настроения не могат да издържат на по-високите разходи за заеми, като забавянето на растежа на САЩ вече има косвен ефект.
Твърдоглави проблеми
Английската централна банка ще проведе заседание в четвъртък, като в момента пазарите оценяват на приблизително 48% вероятността лихвите да бъдат понижени за първи път от март 2020 г. насам
Растежът е скромен, а потребителската инфлация се върна до 2%. И все пак ръстът на заплатите и инфлацията в сектора на услугите се оказват лепкави и са по-горещи, отколкото биха искали редица членове на Комисията по паричната политика.
Клеър Ломбардели, новият заместник-гуверньор на АЦБ, може да има решаващия вот, тъй като останалите осем членове на комисията са разделени поравно в два лагера – един за намаляване на лихвите и един за запазването им без промяна
Докато британските потребители страдат от нивата на лихвени проценти, които са на 14-годишен връх, банките извличат ползи. Пазарите ще следят финансовите отчети на HSBC, Barclays и Standard Chartered , за да получат представа колко добре ще се справят, когато разходите по заемите и печалбата, която правят от тях, започнат да намаляват.
Въпрос за милиарди
В неделя във Венецуела ще гласуват за президент. Опозиционният кандидат Едмундо Гонсалес води в социологическите проучвания с 20 точки пред сегашния президент Николас Мадуро, който обеща изборите да бъдат прозрачни, но принуди победителката от първичните избори на опозицията Мария Корина Мачадо да се оттегли от надпреварата.
Резултатите и обработката на гласуването са половината от пъзела, определящ бъдещите санкции на САЩ срещу Венецуела - битката за Белия дом, разбира се, тепърва предстои през ноември.
Настоящите санкции включват забрана за закупуване на облигации директно от правителството на Венецуела. Това изключва засега преструктуриране на около 60 млрд. долара в международни облигации, дължими от правителството и държавната петролна компания PDVSA.
Неплатените облигации на Венецуела и PDVSA се търгуват на тревожни нива от 13-22 цента, което обаче е повишение в сравнение с едноцифрените равнища от края на миналата година. Инвеститорите ще следят внимателно как Мадуро подхожда към изборите.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.