Най-големият суверенен фонд в света регистрира рекордна печалба от $213 млрд.

Най-големият суверенен фонд в света регистрира рекордна печалба от $213 млрд.

Норвежкият суверенен фонд отчете рекордна печалба от 2,22 трилиона крони (213 милиарда долара) през 2023 г., подкрепена от стабилна възвръщаемост на инвестициите му в технологични акции, съобщи CNBC.

Eдин от най-големите инвеститори в света заяви, че резултатът е отбелязал най-високата възвръщаемост в норвежки крони досега, като възвръщаемостта на инвестициите на фонда миналата година е била 16,1% за годината. Това беше с 18 базисни пункта по-ниско от възвръщаемостта на референтния индекс на фонда.

Рекордната загуба от 1,64 трилиона крони за цялата 2022 г., фондът приписа на „много необичайни“ пазарни условия по това време.

„Въпреки високата инфлация и геополитическите сътресения, пазарът на акции през 2023 г. беше много силен в сравнение със слабата година през 2022 г.“, каза в изявление Николай Танген, главен изпълнителен директор на Norges Bank Investment Management.

„По-специално технологичните акции се представиха много добре“, добави той.

Норвежкият държавен инвестиционен фонд, който е най-големият в света, е създаден през 90-те години на миналия век, за да инвестира излишните приходи от петролния и газовия сектор на страната. Към днешна дата фондът е вложил пари в повече от 8500 компании в 70 страни по света.

Миналата година Norges Bank Investment Management заяви, че възвръщаемостта на инвестициите в капитала е 21,3%, възвръщаемостта на инвестициите с фиксиран доход е 6,1%, докато инвестициите в некотирани недвижими имоти възвръщат -12,4%.

Фондът заяви, че отрицателната година за неговите некотирани инвестиции в недвижими имоти се дължи на повишаващите се лихви и слабото търсене.

Фондът възвърна 3,7% от инвестиции в некотирана инфраструктура за възобновяема енергия през 2023 г.

В края на миналата година Norges Bank Investment Management заяви, че почти 80% от фонда е инвестиран в акции, 27,1% в дългови инструменти с фиксиран доход, 1,9% в некотирани недвижими имоти и 0,1% в некотирана инфраструктура за възобновяема енергия.

На въпрос на пресконференция за геополитическите проблеми, които вероятно ще засегнат акциите през 2024 г. Николай Танген от Norges Bank Investment Management отговори: „Работата е там, че в наши дни имате геополитически горещи точки на много места.“

„И така, кои са тези, за които трябва да внимаваме? Е, напрежението между Америка и Китай е отрицателно за икономическия растеж и световната търговия. Фактът, че хората се приближават повече и преместват производството по-близо до дома, е инфлационна сила“, продължи той.

„Виждаме ефекта от геополитическото напрежение в Близкия изток чрез по-дълги търговски маршрути [и] по-високи разходи за превоз. Така че, това е отрицателно. И, разбира се, най-страшните геополитически ситуации са тези, за които не знаете, които все още не са се случили.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ