Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Най-старата банка в САЩ започва да приема криптовалути
Най-старата банка в Съединените щати съобщи, че ще започне да приема криптовалути от своите клиенти, предаде „Уолстрийт джърнъл“.
Така Ваnk оf Nеw Yоrk Меllоn се превърна в първата голяма американска банка, която съхранява цифрови активи заедно с традиционните инвестиции на една и същата платформа.
BNY Mellon спечели одобрението на финансовия регулатор на Ню Йорк по-рано тази есен, за да започне да приема биткойн и етер от подбрани клиенти още от тази седмица. Банката ще съхранява „ключовете“, необходими за достъп и прехвърляне на тези активи, и ще предоставя същите счетоводни услуги за тези цифрови валути, които предлага на мениджърите на фондове за техните портфейли от акции, облигации, стоки и други класове активи.
Този ход представлява важен момент за традиционните банки и тяхното нарастващо приемане на цифровите активи като легитимен пазар и източник на нов бизнес. Въпреки че много ръководители на Уолстрийт все още поставят под въпрос потенциала на криптовалутите и се стремят да действат предпазливо, докато Вашингтон не изясни как ще бъде регулиран пазарът, фирмите отговарят на призивите от все по-голям брой клиенти на мощни инвестиционни фирми да влязат в традиционната си роля на посредници.
Досега мениджърите на фондове трябваше да пазят цифровите си валути при крипто специалист. BNY Mellon заяви, че е първата от осемте системно важни банки в САЩ, която ще съхранява цифрови валути и п ще озволяват на клиентите да използват една платформа за управление както на своите традиционни активи, така и на крипто активити.
„Развълнувани сме от възможността да помогнем на финансовата индустрия да върви напред“, каза Робин Винс, президент и главен изпълнителен директор на BNY Mellon.
BNY Mellon разкри плановете си за държане и прехвърляне на цифрови валути от името на инвестиционни посредници още през февруари 2021 г., като оттогава насам интегрира бизнеса си с управление на крипто активи в своята основната счетоводна платформа. Банката използва софтуер, разработен с Fireblocks, за да съхранява тези цифрови активи, казват от BNY Mellon. Същевременно с това софтуер на Chainalysis ще помогне на банката да анализира и проследи пътя, по който активите вървят, преди да пристигнат в банката, се казва в съобщението.
Платформата ще заработи тази седмица с избрани инвестиционни фондове. Банката заяви, че очаква да разшири своето приложение за управление на крипто активи към допълнителни клиенти в бъдеще, след като получи регулаторни одобрения.
Тазгодишната драматична разпродажба на дигиталните валути изтри 2 трлн. долара от стойността на пазара, напомняйки както на отделните инвеститори, така и на институциите с дълбоки джобове за нестабилността в сектора. Спадът също предизвика колапса на няколко видни крипто фирми, подновявайки призивите за налагане на повече защити за инвеститорите в платформите, които търгуват, съхраняват и дават на заем цифрови активи.
По-рано този месец група от американски служители настоя за по-строг надзор. Съветът за надзор на финансовата стабилност, председателстван от министъра на финансите на САЩ Джанет Йелън, поиска от Конгреса да обмисли законодателство за отстраняване на пропуски, които все още не попадат в обхвата на съществуващите разпоредби за ценни книжа. През август председателят на Комисията по ценни книжа и борси Гари Генслер каза, че пазарът на цифрови активи е пълен с „измами и злоупотреби“.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.