Щатски банков регулатор предупреждава за сериозни рискове от възхода на финтех компаниите

Щатски банков регулатор предупреждава за сериозни рискове от възхода на финтех компаниите

Щатски банков регулатор предупреждава за сериозни рискове от възхода на финтех компаниите

Възходът на финтех услугите и дигиталното банкиране може да стимулира финансови рискове и потенциална криза в дългосрочен план. За това предупреди Майкъл Хсу, ръководител на водещ банков регулатор в САЩ, известен като Офис на регулатора на валутата (OCC), предаде Ройтерс.

„Вярвам, че финтех и големите технологични компании имат сериозно влияние и изискват много повече внимание от нас“, каза Хсу на конференция в Ню Йорк, като отбеляза, че навлизането на финтех компании в традиционния финансов сектор, включително чрез партньорства с банки, създава повече сложност и „деинтеграция“ в банковия сектор.

„Силното ми усещане е, че този процес, оставен на самоуправление, вероятно ще се ускори и разшири, докато не възникне сериозен проблем или криза“, каза Хсу.

„Банките и технологичните фирми, в опит да осигурят безпроблемно клиентско изживяване, се обединяват по начини, които затрудняват регулаторите да разграничат къде приключва банката и къде започва технологичната фирма“, каза Хсу. И тъй като оценките на финтех компаниите падат с нарастването на разходите за финансиране, банковите партньорства с финтех компаниите се увеличават, добави той.

Това може да създаде ИТ рискове около информационната сигурност и устойчивост, а също така повдига проблеми със защитата на клиентите, каза Хсу.

„Все повече се тревожа за „неизвестните“ и съм загрижен, че по-малко познатите рискове от този дигитален преход са немаркирани и следователно невидими. Както научихме от финансовата криза от 2008 г., рисковете, които са невидими, имат тенденция да се разрастват и по-късно да бъдат източник на неприятни изненади", каза Хсу.

По-рано Джийн Лудвиг, който заемаше поста на OCC преди Хсу, също предупреди, че регулациите за финтех са много по-хлабави от тези, които трябва да спазват банките..

Лудвиг прогнозира, че небанковите организации „ще ни вкарат в следващата финансова криза, ако не направим нещо по въпроса“.

Американските регулатори бяха предпазливи да позволят на банките да се гмурнат в криптовалутите, които се сринаха през последните месеци поради опасения, че повишаването на лихвените проценти ще сложи край на ерата на евтините пари. Няколко крипто компании вече подадоха молба за защита от фалит.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ