Ноемврийското рали на акциите в Европа е на пауза след коментарите на представители на ЕЦБ*

Ноемврийското рали на акциите в Европа е на пауза след коментарите на представители на ЕЦБ*

Европейските борсови индекси регистрираха понижения в ранната търговия във вторник, слагайки на пауза ноемврийското рали, след като последните коментари на представили на Европейската централна банка поляха със студена вода очакванията за намаляване на лихвените проценти през следващата година, предаде Ройтерс.

Общоевропейският индекс STOXX 600 отчете спад от 2,5 пункта, или 0,55%, до 455,91 пункта, като акциите на Nordisk и LVMH поевтиняха съответно с 2,07% и 2,61%. Бенчмаркът все още е напът да регистрира най-доброто си месечно представяне от януари насам на фона на очакванията, че големите централни банки, включително Федералният резерв и ЕЦБ, са приключили с повишаването на лихвените проценти и може да започнат да разхлабват паричните си политики през следващата година.

Немският показател DAX се понижи с 14,47 пункта, или 0,09%, до 15 951,9 пункта. Водещият индекс на Лондонската борса FTSE 100 се раздели с 32,35 пункта от стойността си, или 0,43%, достигайки до ниво от 7 428,35 пункта. Френският измерител CAC 40 записа спад от 37,38 пункта, или 0,51%, до 7 228,11 пункта.

Шефът на Бундесбанк Йоахим Нагел каза във вторник, че може да се наложи ЕЦБ да повиши лихвените проценти отново, ако перспективите за инфлация се влошат, както и че банката не трябва да бърза да разхлабва политиката твърде скоростно след най-рязкото увеличение на лихвите в историята.

Председателят на ЕЦБ Кристин Лагард каза в понеделник, че борбата на банката с инфлацията все още не е приключила.

„Изказванията на централните банкери тази седмица са насочени към ограничаване на ентусиазма, че намаляването на лихвените проценти може да дойде по-рано, отколкото по-късно“, коментира Сюзан Стрийтър, старши инвестиционен и пазарен анализ в Hargreaves Lansdown.

„Джером Пауъл, председател на Федералния резерв, също е много вероятно да запее от същата песен в петък“, добави тя.

Тази седмица вниманието на инвеститорите ще бъде фокусирано върху широк набор от икономически данни, включително инфлацията в еврозоната в четвъртък и докато ценовия индекс на разходите за лично потребление в САЩ - предпочитаният от Фед измерител на инфлацията.

Понастоящем трейдърите оценяват на 45% вероятността за първо намаление на лихвите с 25 базисни пункта от ЕЦБ през април. Преди две седмици вероятността за подобен ход се оценяваше на 90%.

Междувременно проучване показа, че потребителските нагласи в Германия леко се подобряват с наближаване на коледните и новогодишните празници, но продължават да са на ниски нива, тъй като липсват признаци за устойчиво възстановяване на най-голямата икономика в Европа.

Акциите Julius Baer поевтиняха с 3%, след като Morgan Stanley понижи рейтинга на швейцарската банка, притеснен от качеството на някои от нейните активи.

Цената на книжата на Ubisoft се понижи 867%, след като френският производител на видеоигри обяви пласиране на конвертируеми или заменими облигации в акции.

Спад на Уолстрийт

Американските борсови индекси регистрираха понижения в понеделник, като трейдърите си поеха глътка въздух, след като в петък основните индекси записаха четвърти пореден седмичен ръст, пише Си Ен Би Си.

Промишленият индекс Dow Jones отчете спад от 56,68 пункта, или 0,16%, до 35 333,47 пункта. Широкообхватният показател Standard & Poor’s 500 се понижи с 8,91 пункта, или 0,2%, до 4 550,43 пункта. Индексът на високотехнологичните дружества Nasdaq се раздели с 9,83 пункта от стойността си, или 0,07%, достигайки ниво от 14 241,02 пункта.

Миналата седмица индексите се повишиха, тъй като акциите напреднаха на фона на спад на доходността по 10-годишните държани облигации под границата от 5%, която за кратко премина в края на октомври. S&P 500 се е повишил с 8,5% този месец, докато Dow е добавил 6,9 към стойността си. Nasdaq е напреднал с 10,8%.

Това рали се реализира въпреки предупрежденията от някои американски търговците на дребно, че потребителските разходи отслабват, макар че по време на Черния петък разходите за електронна търговия са скочили със 7,5% на годишна база.

Някои акции на компании за електронна записаха повишения по време на т.нар. „Кибер понеделник“, като цените на книжата на Amazon и Shopify се повишиха съответно с 0,67% и 4,89%.

Слабите данни за разходите като цяло могат в крайна сметка да бъдат положителен сигнал, че повишаването на лихвените проценти на Федералния резерв най-накрая започва да тежи върху по-широката икономика.

„Забавянето при потребителското търсене вероятно би било катализатор за пазара, защото би помогнало да се обоснове основата за ралито“, каза Куинси Кросби, главен глобален стратег в LPL Financial. „Този ​​пазар се е възползвал от силна подкрепа, силна увереност, че Фед не само е приключил с кампанията си за повишаване на лихвените проценти, но и че ще започне намаляване на лихвите през 2024 г.“, добави той.

Кросби добави, че доходността на 10-годишните американски държавни ценни книжа ще бъде от решаващо значение за движенията на пазарите тази седмица, особено след очакваните коментари на Фед и докладите за потребителското доверие и инфлацията.

Докладът за потребителското доверие трябва да бъде публикуван днес, докато ценовия индекс на разходите за лично потребление (PCE) ще бъде публикуван в четвъртък.

Разнопосочна търговия в Азия

Основните индекси на борсите в Азиатско-тихоокеанския регион регистрираха смесени резултати във вторник, след като започнаха седмицата на червена територия, предаде Си Ен Би Си.

Водещият индекс на Токийската фондова борса Nikkei 225 записа спад от 39,28 пункта, или 0,12%, до 33 408,39 пункта.

В континентален Китай бенчмаркът Shanghai Composite се повиши с 6,85 пункта, или 0,23%, до 3 038,55 пункта, докато индексът Shenzhen Composite напредна с 11,41 пункта, или 0,60%, до 1 904,81 пункта. Хонконгският показател Hang Seng се понижи със 170,92 пункта, или 0,98%, до 17 354,14 пункта.

Хонконг отчете първия си годишен ръст на износа от април 2022 г. насам, сочат правителствени данни за месец октомври. Износът от Хонконг се е повишил с 1,4% миналия месец, следвайки спад от 5,3% през септември. Вносът пък се е повишил с 2,6%, следвайки спад от 0,4% предходния месец.

Южнокорейският индекс Kospi отчете ръст от 26,1 пункта, или 1,05%, до 2 521,76 пункта.

В Австралия бенчмаркът ASX 200 добави 27,6 пункта към стойността си, или 0,39%, завършвайки сесията при ниво от 7 015,2 пункта. Утре се очакват данните за инфлацията в страната през октомври.

Междувременно данните за продажбите на дребно в Австралия показаха спад от 0,2% през последния месец, следвайки краткотраен ръст от 0,9% през септември.

У нас

Индексите на Българската фондова борса (БФБ) не намериха единна посока  в ранната търговия. Основният индекс SOFIX отчете ръст от 0,20 пункта, или 0,03%, до 741,54 пункта. BGBX40 с понижи с 0,07 пункта, или 0,04%, до 156,35 пункта. BGTR30 записа спад от 0,48 пункта, или 0,6%, до 779,56 пункта. BGREIT се задържа на ниво от 188,65 пункта.

*Информацията е актуална към 13:10 часa

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ