Падението на „Кралят на крипто“

Падението на „Кралят на крипто“

Падението на „Кралят на крипто“

Преди около седмица главният изпълнителен директор на FTX Сам Банкман-Фрайд беше познат с прозвището „Кралят на крипто“. В рамките само на няколко дни обаче неговата компания подаде молба за защита от фалит в САЩ, той подаде оставка, а в момента е изправен пред федерални разследвания за това как е управлявал финансите на компанията, пише Джо Тайди за Би Би Си.

През последните няколко години интернет беше залят с дълги интервюта на Банкман-Фрайд, в които той говори по видеовръзка от бюрото си в офис на Бахамските острови. Някои от тези интервюта бяха придружени с разсейващо щракане.

Докато интервюиращите слушат внимателно невероятната му история за това как е станал мултимилиардер за пет години, щракането става все по-звучно и очевидно идва от мишката на американския предприемач. Междувременно очите на Банкман-Фрайд шарят по компютърния екран.

От видеоклиповете не става ясно какво прави на компютъра си, но неговите публикации в Twitter ни дават добра представа какво точно може да се случва

„Познат съм с това, че играя League of Legends по време на телефонни разговори“, написа той в социалната мрежа през февруари 2021 г.

Банкман-Фрид е запален геймър. И в поредица от публикации в Twitter към своите близо един милион последователи в Twitter той обясни защо. Играенето на тази мултиплеър фентъзи онлайн видео игра му е помогнало да разсее ума си от факта, че управлението на две компании, търгуващи с милиарди долари на ден.

„Някои хора пият твърде много, a други залагат в казино. Аз играя LoL“, каза той.

Откакто криптовалутната империя на 30-годишния младеж се срина по драматичен начин през последните дни, онлайн се появи още един анекдот за неговите гейминг навици.

Според публикация в блога на гиганта за рисков капитал Sequoia Capital, Банкман-Фрайд е играл на League of Legends по време на видео разговор на високо ниво с инвестиционен екип на компанията.

Това обаче не е отказало фирмата, която продължи да инвестира 210 милиона долара в компанията на Банкман FTX.

Миналата седмица Sequoia Capital изтри тази публикация от блога си и обяви в сряда, че отписва експозиция от 150 милиона долара в FTX до нула.

Фирмата не е единственият инвеститор, който е загубил впечатляващи суми пари, откакто империята за 32 млрд. долар на СБФ, както е по-известен в крипто средите, рухна

FTX имаше приблизително 1,2 милиона регистрирани потребители, които използваха борсата за закупуване на криптовалути като биткойн.

От големите търговци до обикновените фенове на крипто, мнозина се чудят дали някога ще си върнат спестяванията, хванати в капан в цифровите портфейли на FTX.

Това е главозамайващо падение, което е сравнимо по драматизъм само с историята за издигането на Банкман-Фрайд до върховете на крипто индустрията.

Банкман-Фрайд посещава престижния Масачузетски технологичен институт (МИТ), където учи физика и математика.

Но младият блестящ студент казва, че не уроците в клас, а тези в студентските общежития, са го поставили на пътя към забогатяване.

В интервю за радио Би Би Си миналия месец той си припомни, че е бил вдъхновен от т.нар движението за „ефективен алтруизъм“.  Ефективният алтруизъм е общност от хора, „опитващи се да разберат какви практически неща може да направят с живота си, за да имат възможно най-много положително въздействие върху света“, каза той.

И така Банкман-Фрайд решава да се занимава с банкиране, за да спечели колкото може повече пари, за да ги върне за добри каузи.

Той се учи да търгува с акции по време на кратък престой в търговската фирма Jane Street в Ню Йорк, преди да му омръзне и да реши да експериментира с биткойн.

Фрайд забеляза вариациите в стойността на биткойн в различните борси за криптовалута и започна да купува дигиталната монета от места, където се продава евтино, и да продава на други места, където се търгува за повече.

След месец на скромни печалби, той се събрал с няколко приятели от колежа и започнал търговски бизнес, наречен Alameda Research.

Банкман-Фрайд казва, че не е било лесно и са били нужни месеци на усъвършенстване на техники за това как да се прехвърлят пари в и от банките и през границите. Но след около три месеца той и неговият малък екип ударят джакпота.

„Бяхме супер упорити“, каза той пред подкаста на Джакс Джоунс и Мартин Уорнър преди година. „Ние просто продължихме. Ако някой постави пред нас нова пречка, ние ще бъдем креативни и ако нашата система не може да се справи с това, ние просто ще изградим нова система, която да ни преведе през това препятствие“, добави той.

До януари 2018 г. екипът му правеше 1 млн. долара всеки ден.

Сам Банкман-Фрайд официално стана милиардер през 2021 г. благодарение на втория си и много по-известен бизнес FTX. Крипто борсата се разрасна до втората по големина в света и титан в индустрията, отговаряйки за търговия в размер от 10 до 15 млрд. долара на ден

В началото на 2022 г. FTX беше оценена на 32 млрд. долара, получи права за името на НБА зала и бе подкрепена от знаменитости като Том Брейди от НФЛ.

Мечтата на Банкман-Фрайд раздаде огромни суми пари за благотворителност също започваше да се реализира. В интервю за радио Би Би Си миналия месец той каза, че към момента е раздал „няколкостотин милиона“.

И неговата щедрост не се простираше само до благотворителност. През последните шест месеца „Кралят на крипто“ получи още едно прозвище – „Белият рицар на крипто“.

Тъй като цените на криптовалутите паднаха през 2022 г., на пазара настъпи т.нар. „Крипто зима“. След други компании в индустрията бяха разтърсени от ниските цени, Банкман-Фрид започна да им дава спасителни пакети с пари в брой в размер на стотици милиони.

Запитан защо се опитва да подкрепи фалиращите крипто фирми, той каза пред Си Ен Би Си: „Няма да е добре в дългосрочен план, ако имаме истинса болка и истински провали. И това не е честно към клиентите“.

В същото интервю той каза, че има 2 млрд. долара в резерв, които може да използва, за да помогне на фалиращи крипто компании.

Но миналата седмица самият той трябваше да обикаля и да „чука по вратите“ на други представители на индустрията в опити да събере пари, за да спаси собствената си компания и клиенти.

Въпросите за реалната финансова стабилност на FTX започнаха да излизат на преден план, след като статия в уебсайта на CoinDesk намекна, че голяма част от търговския гигант на Банкман-Фрайд Alameda Research е изграден до голяма степен на дигиталния токен FTT, изработен от дъщерна компания на FTX, а не на портфолио от независими активи.

От „Уолстрийт джърнъл“ дойдоха допълнителни обвинения, че Alameda Research е използвала клиентските депозити на FTX като заеми за търговия.

Началото на края обаче дойде, когато основният конкурент на FTX – крипто борсата Binanceпублично разпродаде всички свои крипто токени, свързани с FTX, няколко дни по-късно.

Главният изпълнителен директор на Binance Чанпън Джао каза на своите 7,5 милиона последователи в Twitter, че компанията му ще продаде тези си активи „в светлината на последните разкрития“. В резултат клиенти на FTX започнаха панически да изтеглят милиарди долари от борсата за криптовалута.

Тегленията бяха спрени и Банкман-Фрид опита да потърси спасителен пояс от най-големия си конкурент. Първоначално Binance смяташе да придобие FTX, но в крайна сметка се отказа от сделката, посочвайки като причина за това „неправилно управлявани клиентски средства и предполагаеми разследвания на американски агенции“.

Ден по-късно FTX изпадна в несъстоятелност.

Банкман-Фрайд се извини в поредица от публикации в Twitter., казвайки: „Наистина съжалявам, че се озовахме тук. Надяваме се, че нещата ще могат да намерят начин да се възстановят.“.

Такъв беше и е крипто светът. Волатилен и динамичен. Цената на биткойна падна до двегодишно дъно и мнозина се чудят - ако FTX може да се срине заедно със своя любим лидер, кой ще бъде следващата жертва?

Превод и редакция: Георги Георгиев

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ