Пазарите на акции тръгнаха надолу, но SAP избухна до рекорден връх

Пазарите на акции тръгнаха надолу, но SAP избухна до рекорден връх

Европейските пазари се понижиха във вторник, тъй като инвеститорите оценяваха печалбите на водещите компании в региона.

Паневропейският Stoxx 600 падна с 0,42% в 10:15 сутринта в Лондон, въпреки че германският DAX запази ръст от 0,15%, а технологичните акции отбелязаха ръст с 1,2%. И двата индекса бяха подсилени от листнатия във Франкфурт софтуерен гигант SAP, който скочи с повече от 5% до рекорден връх, след като повиши насоките си за приходи заради силния растеж на облачния бизнес, предаде CNBC.

Корабният гигант Maersk, разглеждан като барометър за световната търговия, междувременно подобри прогнозата си за приходите за цялата година, позовавайки се на силното търсене на контейнери. Акциите отвориха с 3,3% по-нагоре, но обърнаха курса и паднаха с 1% под неутравното ниво. Комуналните услуги и телекомуникациите са най-зле представилите се сектори, съответно с 1,87% и 1,17%.

Азиатско-тихоокеанските пазари се понижиха през нощта след смесена сесия на Уолстрийт в понеделник. Фючърсите на американските акции останаха без промяна в търговията през нощта, след като Dow Jones Industrial Average прекъсна тридневна печеливша серия вчера.

Глобалните акции се понижиха, докато доходността на облигациите и доларът се търгуваха близо до многомесечни върхове, тъй като инвеститорите са по-овладени в очакванията си за още големи намаления на лихвените проценти в САЩ преди решаващите избори в страната. Глобалният индекс MSCI отбеляза спад с 0,2%, предаде Ройтерс.

Според инструмента FedWatch на CME шансовете Федералният резерв на САЩ да намали лихвения процент с четвърт пункт на заседанието си на 7 ноември намаляха до 87% от „почти сигурно“ преди седмица. Множество данни, сигнализиращи за икономическата сила на САЩ, охладиха залозите за друго прекомерно намаление след решението на Фед да понижи лихвите с половин пункт през септември.

Допълнителна несигурност внасят предстоящите избори в САЩ, където бившият президент републиканец Доналд Тръмп и вицепрезидентът демократ Камала Харис са  в тежка битка за спечелване на някои от по-конкурентните щати преди деня на гласуването на 5 ноември. Преднината на Тръмп в анкетите за онлайн залагания подпомогна скорошното покачване на долара до 2,5 месечен връх, тъй като предложените от него тарифни и данъчни политики биха могли да означават по-силна инфлация и да задържат лихвените проценти в САЩ по-високи за по-дълго време.

Политическата и геополитическа несигурност задържа златото близо до рекордни нива, нагоре с 0,6% до 2735 долара за унция.

Доходността на референтните 10-годишни съкровищни ​​облигации се повиши с 2 базисни пункта до 4,21%, продължавайки рязкото движение нагоре и достигайки най-високата си стойност от края на юли.

Цените на петрола също се стабилизираха и фючърсите на сорта Brent се търгуваха на 74 долара за барел, което е спад от 0,3% за деня. Ръстът на търсенето на петрол в Китай се очаква да остане слаб през 2025 г., заяви ръководителят на Международната агенция по енергетика в понеделник.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ