Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Пазарите остават в очакване на решението Фед, но данните от Обединеното кралство засилват мненията за отлагане на лихвите
Разнопосочно се движи борсовата търговия днес, акциите се опитват да направят пробив, докато доходността на американските съкровищни облигации се задържа близо до многогодишни върхове, тъй като нарастващите цени на петрола стимулираха инфлацията и създадоха предпоставки Федералният резерв да прогнозира, че лихвените проценти ще останат по-високи за по-дълго време, предаде "Ройтерс".
В Европа британският фунт стерлинг бе подложен на натиск, след като данните показаха, че високата инфлация във Великобритания е спаднала неочаквано през август, което предизвика спекулации, че Английската централна банка може да спре историческата си серия от повишения на лихвените проценти още в четвъртък.
Фючърсите на суровия петрол сорт Брент се понижиха с 1 % и отстъпиха от 10-месечните си върхове. Но на нива от около 93,50 долара за барел, цените остават с 30% по-високи за последните три месеца, тъй като Саудитска Арабия и Русия намаляват добива.
По-високите разходи за енергия доведоха до по-голям от очаквания скок на канадската инфлация, което предизвика разпродажби на пазарите на облигации в цял свят.
Очаква се Федералният резерв да остави лихвените проценти непроменени в сегашния диапазон между 5,25% и 5,5% в края на двудневното си заседание. Изявлението за решението се очаква в 18:00 ч. по Гринуич, последвано от пресконференция с ръководителя на Фед Джером Пауъл. "Макар че днес не се очаква Фед да промени основния си лихвен процент, американският пазар намали очакванията си за спад на лихвите през 2024 г. преди днешното заседание на FOMC, което спомогна за повишаването на краткосрочните лихви в САЩ", заяви старши валутният анализатор на MUFG Лий Хардман, визирайки органа на Фед за определяне на лихвите.
Двугодишната доходност на съкровищните облигации се понижи с 2 базисни пункта в лондонската търговия до 5,09%, след вчерашното рязко повишение, при което пет- и десетгодишната доходност на съкровищните облигации достигна 16-годишни върхове.
Доходността на 10-годишните съкровищни облигации се стабилизира на равнище от 4,35%, след като през нощта достигна 4,371%
В очакване на ФЕД
Заседанието на Фед е в началото на седмица, наситена със срещи на централните банки, като по-късно през седмицата се очаква да бъдат обявени лихвените политики на Швеция, Швейцария, Норвегия, Великобритания и Япония.
Световните фондови пазари бяха до голяма степен потиснати преди решението на Фед за лихвените проценти.
Европейските акции се повишиха с 0,4% (.STOXX), а фючърсите върху американските акции останаха без промяна. Към 13.00 ч. всички водещи европейски индекси са в зелената зона.
В Азия най-широкият индекс на MSCI за акциите в Азиатско-тихоокеанския регион извън Япония (.MIAPJ0000PUS) спадна с 0,6 %, като акциите в Хонконг (.HSI) се оказаха с най-голямо влияние, тъй като Китай остави лихвите по кредитите в сила. Японският Nikkei (.N225) спадна с 0,6 %.
Стерлингът се представи по-слабо от повечето други основни валути след британските данни за инфлацията и последно се търгуваше с 0,25% по-ниско на 1,2365 USD.
Доходността на британските златни облигации спадна рязко, тъй като инвеститорите намалиха залозите за повишение на лихвените проценти в четвъртък, като доходността на двугодишните облигации последно се понижи с почти 13 б.т. до 4,86 %.
"Въпреки че докладът е положителен, когато се вземат предвид и последните данни за високия ръст на заплатите, като цяло не смятаме, че днешните по-меки данни ще променят утрешното решение - продължаваме да очакваме повишение с 25 б.т. до 5,50% като наш основен сценарий", каза икономистът от Investec Ели Хендерсън. "Но рисковете около това са се променили и по-ясно поставят под въпрос решението за лихвения процент през ноември."
Междувременно японската йена продължи да бъде подложена на натиск, което предизвика ответна реакция от страна на главния финансов и валутед дипломат на Япония Масато Канда. Пред репортери той заяви, че японските власти винаги са в тясна връзка с американските си колеги и че не изключва никакви варианти, ако "прекомерните действия продължават".
Йената е поевтиняла с 11% спрямо долара през тази година, тъй като очакванията са лихвите в САЩ да останат високи, а в Япония - ниски. В края на миналата седмица японската валута достигна 10-месечно дъно от 147,95 за долар и последно се търгуваше на нива около 148.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.