Пеканов: Трябва да правим инвестиции, които да засилят предлагането

Пеканов: Трябва да правим инвестиции, които да засилят предлагането

Пеканов: Трябва да правим инвестиции, които да засилят предлагането

Трябва да правим инвестиции, които да засилят предлагането, малките и средните предприятия са двигателят на българската икономика. Това заяви вицепремиерът Атанас Пеканов на информационна среща "Големите пари за малкия бизнес", организирана от Изпълнителна агенция за насърчаване на малките и средните предприятия към Министерството на иновациите и растежа. 

Според него, в ситуация на висока инфлация и криза предприятията изпитват трудности да инвестират, частните инвестиции намаляват. "Именно това е правилният момент, в който публичните инвестиции могат да помогнат, затова беше приет и механизмът за възстановяване и устойчивост от ЕС за подпомагане на такива предприятия", допълни Атанас Пеканов. 

Той обърна внимание, че малките и средни компании осигуряват над 70 на сто от добавената стойност в икономиката ни и, като институции, държавата трябва да полага повече грижи за тях. Но добави, че нивото на дигитализация може да бъде засилено. Пеканов разясни, че министерството на иновациите и растежа е обявило вече първата си програма за финансиране на такива стъпки. 

Само по линия на Министерството на иновациите и растежа в българската икономика до края на годината ще влязат 735 млн. лева, най-вече за малки и средни фирми. По-голямата част от тях ще минат през Националния план за възстановяване и устойчивост. "Планът работи - в МИР имаме вече процедура, по която се кандидатства - това е процедурата за технологична модернизация за 260 млн. лева, като срокът за кандидатстване с проекти е 21 септември", обясни министърът на иновациите и растежа Александър Пулев. 

Втората процедура по Плана за възстановяване и устойчивост, по която министерството на иновациите и растужа работи, е за 30 млн. лева за ИКТ решения и киберсигурност. Става въпрос за 100% грантова помощ за около 1400 фирми.

Третата процедура, която се подготвя, е за инвестиции във фотоволтаични централи плюс батерии и ще е с бюджет 200 млн. лева.

Четвъртата процедура е с бюджет 120 млн. лева за развойна и интелектуална дейност.

"Паралелно се работи по структурните фондове, като по-голямата част ще стигне до икономиката от началото на следваща година, но сега трябва да изпълним всички срокове. Имаме напредък по двете най-големя програми - "Конкурентоспособност и иновации" с ресурс 3 милиарда лева. Вече внесохме програмата в ЕК и се надявам максимално бързо да бъде одобрена. Програмата е с ресурс около 3 милиарда лева. Другата програма по структурните фондове е "Научни изследвания и дигитална трансформация". Тя е с бюджет 2 милиарда лева и имам уверения, че до 23 септември ще бъде внесена в ЕК", каза Александър Пулев. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ