По-умно инвестиране с Admirals: Едни от най-популярните стратегии и решението AutoInvest

По-умно инвестиране с Admirals: Едни от най-популярните стратегии и решението AutoInvest

Планирането на лична инвестиционна стратегия на пръв поглед звучи сложно почти колкото да се явиш на изпит по висша математика. Освен това, има толкова много различни видове инвестиционни стратегии, че още на тази стъпка е трудно човек да да се ориентира откъде и как да започне. Ако има все пак някакво универсално правило, то е, че за всеки инвеститор са подходящи различни инвестиционни стратегии в зависимост от неговата личност, инвестиционни цели и склонност към риск.

Не ви помагаме особено, нали?! Коя все пак е стратегията, която най-добре отговаря на вашите интереси и цели?

Може би навигацията става по-лесна, ако обърнем поглед към някои от най-популярните инвестиционни стратегии сред инвеститорите в момента.

1). Фиксиран доход

Разбира се, няма как да пропуснем една от класиките в тази област – фиксиран доход. Пазарът на фиксиран доход се състои от инвестиции в облигации, съкровищни бонове, банкови депозити и т.н. Тези продукти имат предварително определен процент на възвръщаемост, който се изплаща периодично, както и дата на падеж.

Предимства:  Считат се за нискорискови

Недостатъци: Ниският риск означава и по-ниска рентабилност

2). Инвестиране в дивиденти

Стратегията за инвестиране в дивиденти обикновено се основава на дългосрочно притежание на привилегировани акции с цел получаване на доходи от изплащаните от тях дивиденти. Следователно, когато анализирате в коя компания да инвестирате, наред с други неща, е важно да вземете предвид каква е нейната дивидентна доходност. Тя ни ориентира за стойността на дивидентното плащане за предходната година като процент от текущата цена на акциите.

Предимства: Използването на стратегия за инвестиране в дивиденти означава, че ще получавате редовен доход. Можете да увеличите потенциалната възвръщаемост чрез реинвестиране на дивидентите.

Недостатъци: Промени в дивидентната политика на дадена компания могат да имат отрицателен ефект върху стойността на вашите акции.

3). Стратегия за усредняване на разходите в долари  (Dollar Cost Averaging)

Тази стратегия също е подходяща за начинаещи и позволява  управление на ценовия риск при покупка на акции, борсово търгувани фондове (ETF) или взаимни фондове. Вместо да купувате акции на една-единствена цена, при  Dollar Cost Averaging, купувате по-малки количества на равни интервали от време, независимо от цената.

Така се намалява риска да се плати твърде много, преди пазарните цени да спаднат. И тъй като цените не се движат само в една посока, когато разделите покупката, увеличавате шансовете си да платите по-ниска средна цена с течение на времето. Освен това усредняването на разходите в долари ви помага да оптимизирате ресурсите си постоянно, което е ключов фактор за дългосрочен инвестиционен растеж.

Да кажем, че планирате да инвестирате $1200 във взаимен фонд тази година. Имате два избора: можете да инвестирате всичките си пари наведнъж в началото или в края на годината или да инвестирате по $100 всеки месец.

Въпреки че може да изглежда, че изборът на единия или другия подход няма да има голяма разлика, ако разпределите покупките си на порции от по $100 месечно за 12 месеца, може да се окажете с повече дялове, отколкото ако купите всичко наведнъж.

Платформата Admirals предлага удобен начин да осъществите тази инвестиционна стратегия с функцията Auto-Invest.

Автоматичното инвестиране е изключително полезна функция, с която може да имплементирате осредняването на разходи в долари, както и други стратегии, в платформата на Admirals.

Създайте план и оставете Auto-Invest да свърши останалото

 Ето как работи:

  • Изберете колко и колко често искате да инвестирате
  • Лесно променяйте плановете си за автоматично инвестиране
  • Уверете се, че никога повече няма да пропуснете инвестиция
  • Повтарящите се инвестиции се извършват автоматично от ваше име
  • Ангажирайте се с редовни инвестиции и си осигурете най-добрия шанс да постигнете целите си

4). Инвестиране в части от акции

Както подсказва самият термин става дума за част/дял/фракция от акция на дадена компания. С други думи, вместо да притежавате една акция, чрез собственост на части от акции, вие държите само част или фракция от акция.

Части от акции съществуват от дълго време. В миналото обаче инвеститорите са се оказвали собственици на части от акции само по невнимание, например като страничен продукт от разделяне на акции или консолидация на акции. В продължение на години брокерите са улеснявали само покупката на пълни акции.

Това вече се променя.

Все повече брокери правят възможно директното инвестиране в части от акции, което позволява на инвеститорите да изберат точно колко пари искат да инвестират в дадена компания, без да са обвързани с цената на отделните акции.

Частичните акции са страхотен вариант за диверсификация на портфолиото и контрол на риска. Собствениците на такива акции дори получават дивидент, но повечето компании не дават право на глас на акционерите ако не притежават поне една пълна акция.

Сериозно улеснение за навлизането в този тип инвестиции е ползването на възможностите на платформата Admirals. Клиентите ѝ могат да закупят акции на някои от най-популярните компании в света, включително всички съставни части на DJIA, за част от цената!

И така, как да инвестирате във фракционни дялове с Admirals?

Това може да се направи през специалния инструмент на платформата, сметката Invest.MT5. Клиентите на Admirals могат да купуват части от акции във всички съставни части на водещи борсови индекси сред които:

  • S&P 500
  • Nasdaq 100
  • Dow Jones Industrial Average
  • FTSE 100
  • DAX 40
  • CAC 40
  • IBEX 35

Това са общо са над 700 акции, в които инвеститорите могат да придобиват части от акции. Освен това Admirals изпълнява всички поръчки за такъв вид акции в реално време, което означава, че няма да се налага да чакате да се натрупат определен брой поръчки, преди да бъде завършена вашата!

Последвайте страницата на Admirals Academy и YouTube канала за безплатни обучителни ресурси.

*Инвестирането носи риск!

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ