Понижения на борсите в Европа преди заседанието на ЕЦБ*

Понижения на борсите в Европа преди заседанието на ЕЦБ*

Европейските акции регистрираха понижения в ранната търговия в четвъртък, докато инвеститорите чакат днешното заседание на Европейската централна банка за повече информация за плановете за затягане на паричната политика, предаде Ройтерс.

Общият европейски индекс STOXX 600 отчете спад от 2,22 пункта, или 0,5%, до 438,15 пункта. Бенчмаркът е на път да завърши трета поредна сесия на червено. Немският показател DAX се понижи с 96,58 пункта, или 0,67%, до 14 349,41 пункта. Водещият индекс на Лондонската борса FTSE 100 регистрира спад от 29,23 пункта, или 0,38%, до 7 563,77 пункта. Френският измерител CAC 40 изтри 21,33 пункта от стойността си, или 0,33%, достигайки ниво от 6 427,3 пункта.

Пазарите в световен мащаб записаха понижения преди заседанието на ЕЦБ, след като новите ограничения срещу COVID-19 в Шанхай засилиха притесненията за рецесията.

Тъй като инфлацията в еврозоната достигна рекордно високи стойности, паричните пазари вече са оценили увеличение на лихвите на ЕЦБ със 75 базисни пункта до октомври. По-рано очакванията бяха за повишение с 25 базисни пункта на срещите на ЕЦБ през юли и септември.

„Пазарът на акции ще остане нервен по време срещата“, каза Азад Зангана, старши икономист и стратег за Европа в Schroders.

Той добави, че може да има известно разминаване между основните и периферните акции, ако ЕЦБ не обяви мярка, която да помогне за свивване на спредовете между доходността на периферните държавни облигации, като тези на Италия, и на облигациите от ядрото на еврозоната (икономики като Германия и Франция).

Старшият пазарен анализатор на Oanda Джефри Хали каза, че ако ЕЦБ изненада с по-агресивна политика, европейските акции вероятно ще останат под натиск.

Акциите на френската компания за луксозни стоки Kering се понижиха, след като инвеститори поискаха повече информация за по-лошото представяне на бранда Gucci спрямо неговите конкуренти по време на локдауните в Китай. По време на презентация пред инвеститори от компанията заявиха, че имат за цел да удвоят продажбите на своята по-малка марка Saint Laurent.

Цената на книжата на British American Tobacco се повиши с 1,32%, след като компанията изрази увереност, че ще може да постигне финансовите си цели, независимо от това колко време ще й е необходимо за продажба на руското й подразделение.

Акциите на Credit Suisse поевтиняха с 3,04% на фона на  нарастващия скептицизъм относно поглъщането на банката от от американския финансов гигант State Street.

Загуби в САЩ

Американските борсови индекси регистрираха понижения в сряда, докато инвеститорите следяха сигналите за възможно забавяне на икономиката и за ново развитие на пазара на облигации, предаде Си Ен Би Си.

Промишленият индекс Dow Jones отчете спад от 269,24 пункта, или 0,81%, до 32 910,9 пункта. Широкообхватният показател Standard & Poor’s 500 се понижи с 44,91 пункта, или 1,08%, до 4 115,77 пункта. Индексът на високотехнологичните дружества Nasdaq изтри 88,96 пункта от стойността си, или 0,73%, завършвайки сесията при ниво от 12 086,27 пункта.

Тези движения дойдоха на фона на отчети от няколко големи компании и признаците и признаци, че икономическият растеж може да се забавя.

Цената на листнатите в САЩ книжа на банката Credit Suisse се понижи с 1,01%, след като банката издаде предупреждение за печалба за второто тримесечие, приписвайки тези резултати на по-строгата парична политика на централните банки и войната в Украйна.

Акциите на Intel поевтиняха с 5,28%, след като ръководството на компанията предупреди за отслабване на търсенето на полупроводници по време на индустриална конференция.

Главният икономист на Deutsche Bank в САЩ Матю Луцети, който по-рано прогнозира рецесия до в страната до края на 2023 г., посочи в бележка до клиентите в сряда, че шансовете за рецесия вероятно ще се повишат през следващите месеци.

„Нашият основен извод е, че перспективните за рецесия вероятно ще изглеждат много по-зловещи по-късно тази година, тъй като финансовите условия се затягат“, пише Луцети.

Негативно на акциите се отразиха и движенията на пазара на облигации, като доходността по 10-годишните американски държавни ценни книжа отново прескочи прага от 3%.

Цената на книжата на Robinhood се понижи с 3,90%, след като председателят на Комисията по ценните книжа и борсите на САЩ (SEC) Гари Генслър представи потенциални промени в правилата за извършване на търговия, като например изискване поръчките на дребно да бъдат насочвани към търгове.

Акциите на Moderna поскъпнаха с 2,19%, след като модифицирана бустерна доза на ваксината й срещу COVID-19 показа по-добри резултати срещу новите варианти на вируса.

Цената на книжата на Campbell Soup се повиши с 1,52% на фона на по-добрия от очакваното финансов отчет на компанията за тримесечието.

Вниманието на инвеститорите е насочено към петък, когато ще бъде публикуван индекса на потребителските цени в САЩ за месец май. Тези данни може да се окажат от решаващо значение за паричната политика на Федералния резерв и за това дали централната банка ще продължи да вдига лихвите с половин процентен пункт.

Спад в Азия

Основните индекси на фондовите борси в Азиатско-тихоокеанския регион записаха предимно понижения в четвъртък, като китайските акции поевтиняха въпреки по-добрите от очакваното данни за търговията през месец май, предаде Си Ен Би Си.

В континентален Китай бенчмаркът Shanghai Compositе се понижи с 24,84 пункта, или 0,76%, до 3 238,95 пункта, докато по-малкият показател Shenzhen Composite отчете спад от 37,73 пункта, или 1,81%, до 2 045,70 пункта. Хонконгският показател Hang Seng изтри 145,54 пункта от стойността си, или 0,66%, завършвайки сесията при ниво от 21 869,05 пункта.

До тези резултати сте стигна, след като нагласите относно ситуацията с COVID-19 в китай бяха помрачени, след като властите съобщиха, че в части от Шанхай отново ще влязат в сила строги мерки.
Износът на Китай нарасна с 16,9% на годишна база през май, съобщи Ройтерс. Очакванията бяха за ръст от 8%. Износът също нарасна повече от очакваното – 4,1% спрямо 2%.

„Дали силните резултати за китайския износ ще могат да бъдат поддържани все още не е ясно. Политиката за нулев COVID на Китай и затягането на паричната политика в експортните пазари са предизвикателство за износа на страната“, коментира  Карол Конг от Commonwealth Bank of Australia.

„Потенциалното намаляване на американските мита върху китайските стоки може да подкрепи търсенето на китайския износ с времето“, добави той.

Водещият индекс на Токийска фондова борса Nikkei 225 отчете ръст от 12,24 пункта, или 0,04%, до 278 246,53 пункта.

Южнокорейският показател Kospi се понижи с 0,71 пункта, или 0,03%, до 2 625,44 пункта.

Австралийският бенчмарк ASX 200 отчете спад от 101,4 пункта, или 1,42%, до 7 019,7 пункта.

У нас

Индексите на Българската фондова борса (БФБ) регистрираха предимно понижения в ранната търговия. Основният индекс SOFIX отчете спад от 0,12 пункта, или 0,02%, до 621,74 пункта. BGBX40 напредна с 0,15 пункта, или 0,10%, до 144,91 пункта. BGTR30 се понижи с 0,99 пункта, или 0,13%, до 738,18 пункта.  BGREIT записа спад от 0,47 пункта, или 0,26%, до 183,35 пункта.

*Информацията е актуална към 13:10 часа  

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 24 декември. Бъдни вечер! Имен ден празнуват Евгени, Евгения, Жени
7, 9 или 11 ястия - традиции и обичаи на Бъдни вечер
Изпадналият в затруднение автомобилен сектор в Европа планира затваряне на заводи и съкращения
Бившият предидент на САЩ Бил Клинтън е приет в болница с висока температура
Няколко държави са предложили на Русия домакинство за преговори Путин - Тръмп
Патриарх Даниил: На Бъдни вечер виждаме бъдещето, което Бог е предвидял за нас - да бъде с нас, сега и во веки
Чарлз III извади прочут производител на шоколад от списък на доставчици за Бъкингамския дворец, за първи път след 170 г.
IT гиганти харчат милиони долари за камъни срещу въглеродния диоксид в атмосферата