Правителството на Тръмп може да ускори сделката за тавана на дълга на САЩ

Правителството на Тръмп може да ускори сделката за тавана на дълга на САЩ

Правителството на Доналд Тръмп може да предложи на инвеститорите отсрочка от тежките битки около тавана на дълга на САЩ, които разтърсиха пазарите през последните години, дори когато повишава перспективата за необуздана фискална експанзия, която може да окаже натиск върху облигациите в дългосрочен план, предаде Ройтерс.

Републиканската партия на новоизбрания президент ще контролира и двете камари на Конгреса, когато той встъпи в длъжност през януари, прогнозира Edison Research в сряда.

Това дава на администрацията на Тръмп повече свобода на действие да прокара своята икономическа платформа, включително намаляване на данъците и тарифите, което може да стимулира растежа, като същевременно стимулира инфлацията и добави към притесненията относно бюджетния дефицит на САЩ.

Но еднопартийният контрол върху правителството може също така да улесни постигането на споразумение за повишаване на тавана на дълга, таван за заеми, определен от федералното правителство, който изисква одобрението на мнозинството от законодателите. Сблъсъкът с тавана на дълга миналата година предизвика разпродажби на акции и облигации, тласна САЩ до ръба на фалита и навреди на кредитния рейтинг на страната.

„Това не решава въпросите за фискалната устойчивост занапред, но ако таванът на дълга е по-малък проблем, той решава по-краткосрочните опасения“, каза Джонатан Кон, ръководител на отдела за стратегии за цените в САЩ в Nomura Securities International.

Доходността на референтните 10-годишни държавни облигации достигна най-високото си ниво от повече от четири месеца на 6 ноември, което предполага, че инвеститорите се позиционират за по-силен растеж, но също и по-висока инфлация и по-големи бюджетни дефицити след силното представяне на републиканците на изборите на 5 ноември. Доходността нараства, когато цените на облигациите падат.

В същото време пазарната мярка за цената на застраховката срещу фалит на държавния дълг на САЩ спадна рязко след вота. Спредовете на едногодишните суапове за кредитно неизпълнение (CDS) в САЩ възлизаха на 18 базисни пункта в сряда от 49 базисни пункта в деня на изборите, според данните на S&P Global Market Intelligence.

Това последва рязко увеличение преди изборите, което предполага опасения относно политическия спор за ограничаване на заемите на САЩ през следващата година - един широко очакван резултат от разделено правителство.

„Спадът на суверенните CDS на САЩ със сигурност отразява по-ниския риск от криза на тавана на дълга, която се проявява като кредитно събитие или събитие на неизпълнение, докато една и съща партия контролира Конгреса и изпълнителната власт“, ​​каза Тиери Уизман, глобален валутен и лихвен стратег в Macquarie Група.

Президентът демократ Джо Байдън и контролираната от републиканците Камара на представителите постигнаха споразумение за тавана на дълга миналата година, което вдигна лимита на правителството за заеми от 31,4 трилиона долара, слагайки край на месеци на политическо разбиване и предотвратявайки исторически фалит само с два дни.

Въпреки това противопоставянето спечели на САЩ насинено око: рейтинговата агенция Fitch понижи най-високия кредитен рейтинг на правителството на САЩ с една степен по-късно през годината, а Moody's последва от промяна на перспективата си за суверена на „негативна“ от „стабилна“, отчасти поради политически причини поляризация в Конгреса, ограничаваща способността на правителството да постигне консенсус относно фискалните реформи.

Таванът на дълга трябва да бъде възстановен на 2 януари. Стратезите изчислиха, че Министерството на финансите ще достигне своята така наречена X-дата, когато изчерпи средствата, за да изпълни всичките си дългови задължения, през втората половина на 2025 г.

Миналогодишните фойерверки едва ли ще се повторят този път, тъй като „най-оспорваните дебати дойдоха с демократ в Белия дом и републикански контрол върху Камарата“, пишат стратезите от JPMorgan.

Но инвеститорите в облигации все още може да имат своите притеснения. Очакванията за по-силен икономически растеж и инфлация вече карат мнозина да отменят залозите за това колко дълбоко Федералният резерв ще намали лихвените проценти през следващата година, което ще натежи върху облигациите.

Едно единно правителство може да увеличи този натиск. Moody's, последната от трите големи рейтингови агенции, която поддържа най-висок рейтинг за САЩ, миналата седмица предупреди, че фискалното здраве на страната е изложено на по-висок риск. Ръстът на дефицита може в крайна сметка да накара инвеститорите да поискат по-висока премия за държане на американски дълг, пише Наоми Финк, главен глобален стратег в Nikko Asset Management. „Пазарът на облигации може да изпита потенциални смущения, ако външните инвеститори поискат по-висока премия за финансиране на външния дефицит на САЩ“, каза тя.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ