Ръст от 725 млн. лв. на бързите кредити в края на 2022 г.

Ръст от 725 млн. лв. на бързите кредити в края на 2022 г.

В края на предходната година стана ясно, че обемът на бързите кредити в България се е увеличил драстично. Към 31 декември данните показват, че сумата е над 4.42 млрд. лева и увеличението е в размер на 725 млн. лв. Експертите са на мнение, че причината за това се крие във високата инфлация, с която страната се бори от известно време. По данни на Minizaem.bg има много българи, които трудно покриват месечните си разходи и парите не им достигат почти всеки месец в резултат на което търсят бърз кредит. Спешното кредитиране за тях се превръща в спасителен пояс, към който се налага да прибягват често. И макар една част от заемите да се погасяват навреме, за други хора това се оказва проблем. Това неминуемо води до широко приетото мнение, че бързите кредити е препоръчително да се връщат възможно най-бързо.

При бързите кредити длъжникът трябва да върне в сравнително кратък период от време взетата сума. Обикновено, това е около месец. Има някои условности и разлики в основните видове бързи кредити, към които днес се насочват повечето хора. Кредитите до заплата и тези на вноски изискват различен формат на покриване.

  • Кредит до заплата - обикновено се отпуска в малък размер и срокът за изплащане е кратък. Обикновено е до месец или 40 дни. При неплащане могат да се начислят такси, макар и лихвата поначало да е разумна. Ръстът на този вид кредити е огромен за последната година, по което можем да съдим, че хората имат нужда от спешни пари и след това ги покриват от заплатите си.
  • Бърз кредит на вноски - може да се отпусне в рамките на няколко хиляди лева. Такъв вид заем се отпуска на клиенти, които имат непредвидени разходи или пък се нуждаят от малко средства за кратък период от време - за лечение, ремонти, пътуване и други причини. Кредитът има определени вноски, които кредитополучателят трябва да покрива всеки месец. Обикновено кредита се изплаща в рамките на няколко месеца.

Освен, че бързите кредити са с лесен достъп, те доста често предоставят възможност за снабдяване с парични средства без особени изисквания. Много често виждаме реклами за отпускане на заем „само с лична карта“, „в рамките на минути“ и „без поръчител“, което са все валидни условия за бързите кредити.

Снимка: Shutterstock

Същността им е въплътена в техните основни характеристики – достъпност, улеснение при взимането и максимално бързо получаване на средствата. Това, в комбинация с факта, че инфлацията кара все повече хора да изпитват трудности при плащане на сметки и цени на храни, прави бързите кредити все по-привлекателни. Държава в момента се бори с вече повишените цени, но това отнема време.

Освен това има повишение и заради купуването на нови стоки. Не са никак малко заемите, изтеглени с цел обзавеждане. Ипотечните кредити отбелязаха ръст, а заедно с тях и тези за мебели и ремонт. Двата вида обикновено вървят паралелно.

Според експертите този с бързото кредитиране, сравнено с финансирането от банка, където условията са далеч по-строги, ще става все по-популярен сред хората, които не успяват да се справят с месечния си бюджет.

В удобството на бързия кредит обаче се крият и известни проблеми. Успоредно с нарастване на тяхната популярност се увеличават и кредитите, които клиенти не могат да обслужват. Според статистиката този процент е над 10%. Сумата на просрочените задължения към края на 2022 е била 303 млн. лв.

От друга гледна точка, данните показват, че депозитите са спрели да нарастват. Предходната година се забеляза едно увеличение, което е отшумяло и днес можем ясно да видим, че спестяванията намаляват. Макар да е негативна тази тенденция, тя има и добра страна, а именно борбата с инфлацията. Колкото повече пари има в обращение, толкова по-бързо страната ни ще бъде с нормални нива на инфлация и няма да има толкова високо оскъпяване.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ