Регулатор откри пропуски на швейцарски банки в контрола върху прането на пари

Регулатор откри пропуски на швейцарски банки в контрола върху прането на пари

Швейцарският орган за финансовите пазари (FINMA) заяви, че задълбочен преглед на повече от 30 банки, извършен тази пролет, е установил, че "голям брой" от тях не са изпълнили основните изисквания за анализ на риска от изпиране на пари, съобщи Асошиейтед прес.

FINMA уточнява, че проверката е била предизвикана от повтарящи се сигнали за недостатъци в анализа на риска от изпиране на пари по време на редовните му посещения във финансовите институции. Лошата оценка на банките, които не бяха идентифицирани поименно, е значителна, тъй като Швейцария е на първо място в света по управление на богатството.

Консултантската фирма Boston Consulting Group в своя доклад Global Wealth Report 2023, публикуван в края на юни, прогнозира, че до 2025 г. Хонконг е на път да задмине Швейцария като център за резервиране на богатство.

Швейцария отдавна е известна  със своята банкова тайна, въпреки че според някои експерти по пране на пари през последните години тя поне частично е подобрила положението си, например чрез обмен на повече информация, за да се бори с укриването на данъци от вложителите.

"През пролетта на 2023 г. ФИНМА извърши преглед на анализите на риска на над 30 банки. При това беше установено, че голям брой от разгледаните анализи на риска не отговарят на основните изисквания за такъв анализ", се казва в доклада 

Надзорният орган цитира "някои случаи", в които банките не са предоставили адекватно определение на толерантността към риска от изпиране на пари, което би включвало определяне на граници за по-ниски рискове.

По същество ФИНМА предложи много от банките да направят повече за борбата с изпирането на пари и предостави насоки - дори с предложена таблица с категории, които банките да следват.

Швейцарският надзорен орган  заяви още, че проверяваните банки често не са определили необходимите изключения за някои държави, клиентски сегменти и услуги или продукти, като например за "политически значими лица" - лица с важна функция или роля  в някои държави. Повечето от банките също така не са установили подходящи начини за допускане на изключения, уточняват от FINMA.

При прегледа "редовно" се установяваше, че банките не са направили разбивка на рисковете "поотделно или изчерпателно" или че някои видове рискове от значение за банките не са били обхванати. Някои банки не са съставили ключови данни за рисковете от изпиране на пари сред своите клиенти, добавят от банковия регулатор.

През последните години властите в Швейцария и извън нея разкриха поредица от случаи на пране на пари, в които са замесени швейцарски финансови институции.

През юни миналата година швейцарски съд глоби Credit Suisse с над 2 млн. долара за това, че не е успяла да предотврати пране на пари, свързано с българска престъпна организация преди повече от десетилетие. Редица проблеми в Credit Suisse, дълго време банка № 2 в Швейцария, заплашиха да разтърсят световните финансови пазари по-рано тази година и доведоха до поглъщането ѝ от конкурента UBS преди два месеца, припомня Асошиейтед прес.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ