Резервите на Турската централна банка са намалели почити наполовина след ареста на кмета на Истанбул

Икономика

Резервите на централната банка на Турция са намалели от $68,2 милиарда на $33,5 милиарда от 19 март, когато беше задържан опозиционният кмет на Истанбул Екрем Имамоглу. Загубите към 3 април, когато започна едноседмичният уикенд по случай мюсюлманския празник Рамазан в Турция, възлизат на 34,7 милиарда долара, съобщава вестник Sözcü.

Управителят на Турската централна банка Фатих Карахан съобщи по-рано, че по време на тридневна интервенция на пазарите, предприета за стабилизиране на обменния курс на турската лира след ареста на кмета на Истанбул, са продадени 25 милиарда долара. На 19 март националната валута на Турция поевтиня с повече от 11%, търговията на фондовата борса в Истанбул беше многократно спирана.

Както отбелязва изданието в своя икономически преглед, текущата ситуация на пазарите може да обезсмисли усилията на турските власти да намалят инфлацията до 24% до края на годината. Освен това ще бъде трудно да се задържи на ниво от 30%, както прогнозираха участници в проучване, проведено от Централната банка през март. В материала се посочва още, че инфлацията в Турция неминуемо ще нарасне през април, включително и поради поскъпването на електроенергията. Инфлацията в Турция през март възлизаше на 38,10% на годишна база в сравнение с 39,05% през февруари, съобщи по-рано Националният статистически институт (TÜİK).

Турският министър на финансите Мехмет Шимшек, коментирайки колебанията на финансовите пазари, каза, че те няма да имат дългосрочен ефект.

"Очевидно е, че инфлацията намалява и ще продължи да намалява. Не мисля, че последните безредици ще имат дългосрочни последици. Имаме цел да намалим инфлацията до едноцифрена цифра през 2027 г.", казва министърът, цитиран от тв канала TRT Haber.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Столична община отменя церемонията за 150-годишнината от гибелта на Христо Ботев
Строителството след еврото: растеж, балон или нова реалност?
Китай е построил огромни военни комплекси и съоръжения до силози за ядрени ракети
Испанците вече харчат половината от заплатата си за наем, над 70% в Мадрид и Барселона
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
На днешната дата, 3 юни. Рождениците днес
Евгени Симеонов заменя Румен Спецов като особен търговски управител на "Лукойл"
Американски алпинист постави рекорд за най-бързо изкачване на връх Еверест