Росен Карадимов влиза в надзора на ББР

Росен Карадимов влиза в надзора на ББР

Росен Карадимов влиза в надзора на ББР

Доц. д-р Росен Карадимов и Деляна Иванова стават част от надзора на Българската банка за развитие (ББР) със заповед на министъра на иновациите и растежа Александър Пулев. Едновременно с това, с днешното решение Надзорният съвет на банката се увеличава от трима на петима членове, съобщават от пресцентъра на министерството.

Министър Пулев е определил назначенията и увеличаването на ръководната структура в качеството му на едноличен собственик на капитала на ББР. Новите назначения не натоварват финансово ББР, уточняват от министерството и припомнят, че на 23 септември министър Пулев намали възнагражденията на членовете на Надзорния съвет на ББР на 2 000 лв., при "наследени от неговия предшественик възнаграждения от до 10 000 лв. на човек на месец". Така месечната сума за възнаграждения на всички петима членове на НС след увеличаването на състава на органа ще е в пъти по-малко от възнагражденията на тримата, преди промените, направени от министър Пулев. Тези нива на заплати са близки до пазарните в сходните структури на търговските банки в страната, посочват от министерството.

Приоритетна задача, възложена от министъра на новите членове на Надзорния съвет, е изработване и реализиране на правни, надзорни, контролни и организационни механизми, които да гарантират, че Банката ще следва единствено и само политики, които постигат целите й, заложени в чл. 2, т.1-т.5 на Закона за ББР.

Днешното решение за попълване на състава на надзора на банката е в изпълнение на обявеното по-рано от министър Пулев намерение да подсили ефективността на работата на Надзорния съвет, като прекрати порочната и противоречаща на Закона за ББР, Търговския закон и Устава на ББР практика Надзорният съвет на Банката да дублира функциите на Управителния й съвет, уточняват от министерството на иновациите и растежа

Доц. д-р Росен Карадимов е избран за член на НС на ББР след предварително одобрение от БНБ, като независим член, по смисъла на указанията на ЕЦБ за диверсификация и в изпълнение на изискването на чл.10а от Закона за кредитните институции, става ясно от прессъобщението за назначенията.Той е юрист и преподавател в  СУ „Св. Климент Охридски“ от 1991 г., по "Право на интелектуалната собственост." Росен Карадимов има и богата политическа биография, която започва също от началото на 90-те години на миналия век. То е бил депутат в 7-то Велико народно събрание, приело най-новата конституция на страната. След това е бил депутат в 36-то Народно събрание, член на Законодателна комисия и Комисия по национална сигурност, участвал в приемането на ключовите основополагащи закони на съвременното българско търговско и банково законодателство, вкл. Закон за БНБ (1991 г.), Закон за банките и кредитното дело (1992 г.), Търговския закон (1991 г.). Бил е заместник-председател на Столичния общински съвет в периода 1999-2003 г., съветник в Политическия кабинет на премиера Сергей Станишев. Процесуален представител на ББР АД по други търговски дела, свързани със събиране на проблемни вземания на Банката.

Деляна Иванова също е избрана за член на надзора на ББР след предварително одобрение от БНБ. Тя е бивш заместник-министър на регионалното развитие в последното редовно правителство, ръководител на управляващите органи на програмите със средства от ЕС, администрирани в МРРБ и ресорен заместник-министър за политиките в отрасъл водоснабдяване и канализация и държавна собственост.

Снимка: Министерство на иновациите и растежа

Преди встъпването си в изпълнителната власт, Иванова е народен представител в 45-то Народно събрание и 46-то Народно събрание и е член на Комисията по бюджет и финанси. По-голямата част от професионалният й път е в банковата сфера, като доказва своите експертни и лидерски качества в корпоративно банкиране и кредитен риск в Креди Агрикол България, където е изпълнителен директор и член на Управителния съвет, ТБ Биохим, Банка ДСК и Пощенска Банка/ Юробанк България.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ