Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Руската централна банка върна лихвите на нивото отпреди войната
Руската централна банка понижи основния си лихвен процент със 150 базисни пункта до 9,5%, предаде Си Ен Би Си. Това е нивото, на което бяха лихвите преди началото на руската инвазия в Украйна.
Въпреки че признава, че външната среда за руската икономика остава „предизвикателна и значително ограничава икономическата активност“, бордът на централната банка заяви в изявление, че „инфлацията се забавя по-бързо и спадът на икономическата активност е с по-малък мащаб“, отколкото се очакваше през април.
„Последните данни показват, че темповете на нарастване на цените през май и началото на юни са били ниски. Това идва в резултат на движенията на обменния курс на рублата и спирането на скока на потребителското търсене в контекста на отчетливо понижение на инфлационните очаквания на домакинствата и бизнеса“, посочват от РЦБ.
Това е четвъртото намаление на лихвите след извънредното увеличение от 9,5% на 20% в края на февруари, след началото на войната в Украйна. На заседанието на РЦБ през май лихвите бяха намалени от 14% на 11%.
През май инфлацията в Русия е 17,1% на годишна база, което е леко забавяне в сравнение с априлските 17,83% - най-високото ниво от януари 2002 г. Това показва, че непосредственият инфлационен шок от войната в Украйна и произтичащите от това международни санкции може да са достигнали своя връх.
Междувременно рублата оцеля при спадане до исторически ниски нива спрямо долара след инвазията, за да се превърне в най-добре представящата се фиатна валута в света, въпреки че икономистите са скептични относно устойчивостта на нейния възход.
Валутата скочи с около 4% спрямо долара след решението на РЦБ днес. Към 15:00 часа българско време един щатски долар се разменя за 58,38 рубли.
РЦБ заяви, че ще продължи да взема предвид динамиката на инфлацията и „процеса на икономическа трансформация“, в опит да смекчи дългосрочните щети от западните санкции.
Сега от централната банка очакват годишната инфлация в Русия да бъде между 14,0–17,0% през 2022 г., след което да спадне до 5,0–7,0% през 2023 г., преди да се върне до 4% през 2024 г.
„Като цяло действителният спад на икономическата активност през второто тримесечие на 2022 г. е по-малко изразен, отколкото РЦБ предположи в своя базов сценарий за април. Като се има предвид гореизложеното, РЦБ оценява, че спадът на БВП през 2022 г. може да бъде по-нисък от прогнозирания през април“, посочват от институцията.
Следващото заседание на банката за вземане на решение за лихвените проценти ще се проведе на 22 юли.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.