Руската централна банка вдигна основната лихва до 21%, в опит да ограничи скока на инфлацията

Икономика

В петък централната банка на Русия повиши основния си лихвен процент до 21%, като се позова на повишение на потребителските цени, значително надхвърлящо прогнозите, като предупреди за продължаващи високи инфлационни рискове в средносрочен план, предаде СNBC.

Според Ройтерс този ход надхвърля очакваното от анализаторите повишение със 100 пункта и довежда основния лихвен процент до най-високата му стойност от февруари 2003 г. насам. Преди това основният лихвен процент бе повишен  до 19% през септември.

В петък централната банка отбеляза, че сезонно изгладената годишна инфлация е достигнала средно 9,8% през септември спрямо 7,5% през август. Сега тя очаква, че до края на 2024 г. инфлацията ще се движи в диапазона 8,0-8,5% - и „значително надхвърля“ прогнозата от юли за близо 6,5-7,0%.

„В средносрочен хоризонт балансът на инфлационните рискове все още е значително наклонен нагоре“, се казва в изявление на банката. „Основните рискове са свързани с трайно високите инфлационни очаквания и с възходящото отклонение на руската икономика от пътя на балансирания растеж, както и с влошаването на външнотърговските условия.“

Икономиката на Русия е ограничена от понижените световни цени на основния износ на петрол и от западните санкции след нахлуването на Москва в Украйна, което доведе до спад на рублата.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Великобритания продължава да чупи рекорди по тежки горещини
До 7,15% годишна доходност: Румъния привлича спестяванията на гражданите с нови държавни облигации
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Европа е изправена пред недостиг на ракети носители до 2030 г., предупреждава шефът на космическата агенция
Звездите за бизнеса от 10 до 16 август: Баланс между амбициите и реалните възможности
Балеарските острови затягат сигурността по суша, море и въздух преди пълното слънчево затъмнение
Страдате ли от парализа на креативността?
България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
Спор с медиите: Тръмп заплаши с дълги присъди разпространителите на новини за недостиг на боеприпаси в САЩ
Унгария очаква рестарт на АЕЦ „Пакш“, след като нивото на Дунав започна да се покачва
Продажби на оръжие и кибератаки: Властта на лидера Ким Чен Ун докара „неочаквани“ 22 млрд. долара в Северна Корея
Япония подготвя отговор на намерението на Русия да кръсти остров от Курилите на легендарния шпионин Рихард Зорге
Иран постави нови условия за отварянето на Ормузкия проток
Производител на тоалетна хартия в САЩ пуска производство от листата на растението хеспералое
Шефът на Palantir Алекс Карп нарече AI индустрията „марксистка“
NASA сглоби кораба „Орион“ за първия етап от пътуването до Луната
Руски въздушни удари около Киев убиха трима души, Зеленски е на знакова визита в Сърбия
Как да подходите при конфликт между вашите ценности и изискванията в работата?
Зеленски: Готови сме за преговори във всякакви формати и очакваме Уиткоф и Къшнър да бъдат активни
Кувейт обсъжда с други държави от Персийския залив изграждането на петролопровод, който да заобиколи Ормузкия проток
Пица, паста, протеини и картофи – как италианските деца станаха толкова затлъстели
До 7,15% годишна доходност: Румъния привлича спестяванията на гражданите с нови държавни облигации
САЩ разполагат система за противоракетна отбрана в Израел след атаката на Иран
"ЕМКО": Изключва се човешка грешка за взривовете във военния завод край Трявна
Нов център за лични документи отваря врати в София
Всички инвестират в AI, но почти никой не печели от него. Каква е причината?
Продажбата на евро от САЩ в подкрепа на йената е изненадала Европейската централна банка