САЩ въвеждат надзор за дигиталните на плащанията на Big Tech

САЩ въвеждат надзор  за дигиталните на плащанията на  Big Tech

Технологичните гиганти от Силициевата долина и други компании, които обработват над 13 милиарда финансови транзакции годишно чрез дигитални портфейли и приложения за разплащане, ще подлежат на държавен надзор, съобщи Бюрото за финансова защита на потребителите в САЩ (CFPB), предаде Ройтерс.

Новото правило, финализирано в четвъртък, ще постави процъфтяващата потребителска услуга под същия контрол, с който се сблъскват банките, като същевременно ще помогне за защитата на неприкосновеността на личния живот на огромни количества потребителски данни и ще предотврати измамите и незаконното закриване на сметките им, заявиха от агенцията.

Разпоредбите, които бяха предложени за първи път преди една година, за да регулират цифрови услуги като Apple Wallet , Google Pay и Venmo, идват в момент, когато новоизбраният президент Доналд Тръмп се готви да направи мащабни промени в поведението на федералните регулатори, когато встъпи в длъжност през следващата година, което може да постави под съмнение бъдещето на правилата.

„Цифровите плащания се превърнаха от новост в необходимост и нашият надзор трябва да отразява тази реалност“, заяви в изявление директорът на CFPB Рохит Чопра.

Надзорът на регулаторите включва подробен вътрешен контрол, за да се гарантира, че компаниите спазват федералното законодателство, което е обичайно за банките.

Докато някои представители на банковия сектор приветстваха този ход, заявявайки, че доставчиците на услуги, подобни на банковите, трябва да бъдат регулирани като банките, големите технологични компании и някои финансово-технологични компании не бяха доволни, твърдейки, че регулациите ще задушат иновациите и ще изтласкат стартиращите компании от бизнеса.

CFPB заяви, че окончателното правило съдържа значителни промени в сравнение с първоначалното предложение. За да попадне в обхвата на правилото, една компания вече ще трябва да обработва поне 50 милиона транзакции годишно, а не 5 милиона, както беше предложено първоначално.
Правилото вече ще се прилага само за трансакции в щатски долари, докато първоначално агенцията беше заявила, че то може да се прилага за цифрови активи, които имат парична стойност и могат да се използват за извършване на покупки.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ