Състоянето на свръхбогатите фамилии в света ще стигне 9,5 трилиона долара до 2030 г.

Състоянето на свръхбогатите фамилии в света ще стигне 9,5 трилиона долара до 2030 г.

Състоянието на свръхбогатите фамилии ще нарасне със 73% до 2030 г. от сегашните 5,5 трилиона долара, които са контролирани от семейни офиси, до 9,5 трилиона долара, съобщава Bloomberg, позовавайки се на доклад на консултантската компания Deloitte.

Семейните офиси, които управляват фамилните активи, догонват хедж фондовете по размер, отбелязва агенцията. Броят на инвестиционните фирми за богатите се очаква да нарасне с една трета за същия период до 10 720. Големите фамилни офиси се проявиха като активни инвеститори.

Семейните офиси, включени в доклада на Deloitte, имат средно по 15 служители, които управляват активи на стойност 2 милиарда долара, посочва Bloomberg. През 2020 г. семейният фонд на милиардера Бил Хванг Archegos Capital Management направи редица големи инвестиции с изпълзваето на заемни средства. Въпреки това, поради спада в стойността на ценните книжа, фондът претърпя загуби. Някои брокери поискаха обезпечението да бъде увеличено, но Archegos не можа да го направи. В резултат на това фондът се срина. Тогава бяха продадени активи на стойност 20 милиарда долара. Goldman Sachs и Wells Fargo избегнаха загуби, като бързо ликвидираха позициите си, свързани с Archegos, но други банки като Nomura и Credit Suisse бяха изправени пред загуби за милиарди. През юли тази година Хуанг беше признат за виновен в измама и манипулиране на пазара.

Както отбелязва Bloomberg, семейните офиси отдавна се изплъзват от правилата, които се прилагат за други инвестиционни посредници. Регулаторите и законодателите си затарят очите, съмнявайки се, че богатството на едно семейство може да има значение за останалата част от пазара. Ситуацията с Archegos опроверга това. Като остави 10 милиарда долара загуби и допринесе за колапса на Credit Suisse, Archegos показа, че непроверените семейни офиси могат да разтърсят както банките, така и публичните компании, посочва агенцията.

През декември миналата година, според Bloomberg, класацията на най-богатите семейства в света за първи път беше оглавена от управляващата династия на шейховете и емирите на Абу Даби Ал Нахаян със състояние от 305 милиарда долара. На второ място е семейство Уолтън (оглавява класацията четири поредни години), което притежава най-голямата в света верига за търговия на едро и дребно Walmart. Състоянието й се оценява на 259,7 милиарда долара, собствениците на френската модна къща Hermes (150,9 милиарда долара), затварят челната тройка.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ