Саудитска Арабия предлага 30-годишен план за данъчни облекчения

Саудитска Арабия предлага 30-годишен план за данъчни облекчения

Саудитска Арабия предлага 30-годишен план за данъчни облекчения

Саудитска Арабия обяви 30-годишен пакет за освобождаване от данъци на чуждестранни компании, които установяват регионалните си централи в кралството, което е последният ход в агресивната кампания за привличане на международни инвестиции и персонал, съобщи CNBC.

"Министерството на инвестициите на Саудитска Арабия, в координация с Министерството на финансите и Управлението за закат, данъци и митници, обяви 30-годишен пакет от данъчни облекчения за Програмата за регионални централи (The Regional Headquarters (RHQ) Program), за да се оптимизира допълнително процесът за мултинационалните компании (MNCs) за създаване на техни регионални централи в Саудитска Арабия", пише в изявление на саудитската държавна пресслужба във вторник.

Предложението включва ставка на корпоративния данък от 0% за срок от 30 години, която ще се прилага за компаниите "от деня, в който са получили лиценз за RHQ", се казва в изявлението.

Програмата "има за цел да привлече транснационални компании да създадат свои RHQ в Саудитска Арабия и да позиционира Кралството като водещ търговски, промишлен и инвестиционен център за региона на Близкия изток и Северна Африка, като предлага редица предимства и първокласни услуги за поддръжка, които допълват глобално конкурентното предложение за стойност на Кралството.

Спорен ултиматум

Кралството привлече вниманието на инвеститорите и предизвика полемика през февруари 2021 г., когато за първи път обяви кампанията си за RHQ, заявявайки, че на всяка чуждестранна компания, която до началото на 2024 г. не разполага с регионален офис на централата си в Саудитска Арабия, ще бъде забранено да прави бизнес с държавни структури.

Новината зашемети инвеститорите и чуждестранните работници, много от които видяха в този ход удар по Дубай - търговската столица на Обединените арабски емирства, където се намира най-голямата концентрация на регионални централи в Близкия изток.

През октомври тази година саудитските министри дадоха ясно да се разбере, че ултиматумът все още е в сила: До 1 януари 2024 г. чуждестранните компании ще трябва да базират регионалните си централи в кралството или ще им бъде забранено да получават изгодни държавни поръчки.

Много чуждестранни инвеститори все още са скептично настроени към способността на Саудитска Арабия - скандално консервативна мюсюлманска теокрация, известна със силно критикуваните си права на човека - да привлече достатъчно чуждестранни таланти.

Експатите в регионалния център на централата в Дубай се съмняват в способността на кралството да осигури достатъчно услуги за качество на живот, като международни училища, достатъчно жилища и аспекти на по-западния начин на живот, като например алкохол, който понастоящем е незаконен в Саудитска Арабия.

Саудитска Арабия твърди, че програмата RHQ досега е разрешила на повече от 200 компании да управляват регионалните си централи в кралството. И в очевиден отговор на опасенията на много емигрантски работници, че семействата там ще се затруднят да намерят международни училища за децата си, "седем международни училища K-12 обявиха новите си кампуси в Кралството", пише в изявлението на Саудитската агенция по печата.

"Данъчният стимул дава на мултинационалните компании, работещи в региона, още една причина да изберат Саудитска Арабия за дом на регионалните си централи, в допълнение към други предимства като облекчени изисквания за саудизация и разрешителни за работа за съпругите на ръководителите на RHQ", заяви саудитският министър на инвестициите Халид ал-Фалих, цитиран от SPA.

Стремежът на кралството за създаване на регионални централи е част от "Визия 2030" - амбициозна кампания, стартирана от престолонаследника принц Мохамед бин Салман през 2016 г., която има за цел да създаде работни места в частния сектор и да диверсифицира икономиката от петрола, тъй като населението на Саудитска Арабия, над 60% от което е на възраст под 30 години, се увеличава, пояснява CNBC.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ