Шефът на индийската централна банка: Криптовалутите могат да предизвикат следващата финансова криза

Шефът на индийската централна банка: Криптовалутите могат да предизвикат следващата финансова криза

Шефът на индийската централна банка: Криптовалутите могат да предизвикат следващата финансова криза

Следващата финансова криза ще бъде причинена от частни криптовалути, ако се позволи на тези активи да растат, предупреди ръководителят на Индийската централна банка, цитиран от Си Ен Би Си.

„Криптовалутите имат... огромни присъщи рискове за нашата макроикономическа и финансова стабилност“, каза гуверньорът на Резервната банка на Индия Шактиканта Дас, давайки за пример неотдавнашния срив на FTX.

Дас сподели, че основната му загриженост е, че криптовалутите нямат никаква базова стойност, определяйки ги като „спекулативни“.  Според него те трябва да бъдат забранени.

„Това [частната търговия с криптовалута] е сто процента спекулативна дейност и аз все още поддържам мнението, че трябва да бъде забранено... защото, ако й бъде позволено да расте, ако се опитате да я регулирате и да й позволите да расте, моля, помете ми думите, следващата финансова криза ще дойде от частните криптовалути“, каза Дас.

Под частни криптовалути се има предвид токените като биткойн.

Коментарите на Докато идват, докато централната банка работи за въвеждането на цифрова версия на индийската рупия. Резервната банка на Индия започна пилотна програма за цифровата рупия на 1 декември, като тя ще проведе тестове за употреба й на дребно в избрани градове. Някои потребители могат да извършват трансакции с цифровата рупия чрез приложения и мобилни портфейли.

Цифровата рупия е вид дигитална валута на централната банка (CBDC). Много централни банки по света обмислят издаването на цифрови версии на собствените си валути.

Дас каза, че CBDC могат да ускорят международните парични преводи и да намалят нуждата от логистика, включително от отпечатване на банкноти.

Централната банка на Китай е най-напред в света по отношение на развитието на CBDC. Пекин изпробва използването на цифрови юани в реалния свят от края на 2020 г., разширявайки достъпността му до повече потребители тази година.

Регулирането на цифровите валути попадна в светлината на прожекторите тази година след срива от 1,3 трилиона долара в стойността на пазара на криптовалута и нашумелия колапс на борсата FTX.

Китай на практика забрани търговията с криптовалута.

Индийското правителство работи върху законодателство за криптовалута, което може да забрани някои дейности около цифровите валути, като същевременно създава правна рамка за цифровата валута на централната банка.

Централните банки често казват, че криптовалутите не представляват голям риск за икономиката, тъй като те представляват много по-малък клас активи. Но нарастващ брой гласове от финансовата сфера предупреждават за потенциалното макроикономическо въздействие, особено ако криптовалутите останат нерегулирани.

Заместник-управителят на АЦБ сър Джон Кънлиф каза през юли, че криптовалутите може да не са „достатъчно интегрирани“ във финансовата система, за да представляват „непосредствен системен риск“. Той обаче отбеляза, че с времето границите между крипто света и традиционната финансова система „все повече се размиват“.

Министерството на финансите на САЩ заяви през октомври, че „дейностите с криптоактиви могат да представляват риск за стабилността на финансовата система на САЩ“ и подчерта необходимостта от регулация.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ