Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Шефът на НАП: Инфлацията е единственият критерий, на който не отговаряме за влизане в еврозоната
За момента от техническите показатели за влизане на България в еврозоната единственият, по който не отговаряме, е инфлацията. Ако продължи да спада в бъдеще, ще покрием вероятно и този критерий за присъединяване. Тази прогноза направи доц. Атанас Атанасов, председател на Наоционалният статистически институт(НСИ), в интервю пред БНР.
Той е категоричен, че няма как да се манипулират данни, както се твърдеше, че преди 15 години е направила Гърция, за да се присъедини към еврозоната.
"През последните години Евростат изгради контролни механизми, включително чрез посещение на място в страните. Тази есен ще имаме мисия от Евростат с цел проверка на инфлацията и как я изчисляваме", опроверга опасенията доц. Атанасов.
Той съобщи, че през изминалата седмица е имало мисия от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) в НСИ. 3 дни са правени проверки на място в родната статистика.
НСИ е готова за присъединяването към ОИСР, получихме изключително висока оценка. Сега до края на април ще се изготви доклад и юни се очаква да бъдем изслушани в Париж за готовността за присъединяване към ОИСР. Ще се задават въпроси и ще се проверяват всички страни на статистиката. И оценката, която получим, ще бъде гаранция, че стриктно изпълняваме не само европейски, но и международните стандарти. Очаквам НСИ да бъде първата част от пълноправното членство от присъединяването на България към ОИСР, коментира председателят на НСИ . Той потвърди, че акумулираната инфлация у нас за последните 3 години е около 30%.
„Няма съмнение за инфлацията, че тя е такава каквато е, ако някой се съмнява, това се поражда от непознаване на материята – как се измерва. Ние прилагаме международните методологии определени от Евростат. Ние имаме доказателства, как работим и защо се получават такива числа.
Каква е акумулираната инфлация за последните 3 години не съм е проверявал, но мисля, че е малко над 30%. Най-малкото през 2023 г. на годишната беше близо 17%, за тези 3 години може би се е натрупало около 30%", обясни доц. Атанасов. И допълни, че инфлация не означава обедняване, "запазва се тенденцията за повече пътувания на хората у нас и в чужбина", което не означавало обедняване.
Високата инфлация в България той обясни с липсата на силни антиинфлационни мерки: "Не е тайна, че се сетихме за инфлацията когато тръгнахме да се присъединяваме към еврозоната. За нея трябва да се мисли непрекъснатото. Миналата и по миналата година имаше доста висока инфлация и това сега ни играе доста лоша сега. Ако тогава беше овладяна, сега нещата щяха да изглеждат малко по-добре."
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.