Шефът на SEC Гари Генслер ще напусне поста си близо година предсрочно

Икономика

Ръководителят на Комисията по ценни книжа и борси на САЩ (SEC) Гари Генслер ще напусне поста си на 20 януари 2025 г. - в момента на изтичане на президентските пълномощия на Джо Байдън. Неговият мандат на този пост приключва едва през 2026 г., но оставката на ръководител на федерален департамент на САЩ заедно с идването на нов президент е обичайна практика, отбелязва MarketWatch.

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп обаче обеща да отстрани Генслер, който има репутация на скептик по отношение на пазара на криптовалути, от поста му на ръководител на SEC в първия му ден обратно в Белия дом. Генслер пое SEC през април 2021 г., позиция, за която беше номиниран от Байдън. Много участници на пазара смятат, че позицията на Генслер спрямо криптовалутите е враждебна, тъй като SEC под негово ръководство заведе дела срещу няколко представители на сектора и също така настоя, че криптовалутите трябва да бъдат регулирани като ценни книжа. „През последната пълна фискална година 18% от насоките, оплакванията и препоръките на SEC са свързани с пазара на криптовалута, въпреки че той представлява по-малко от 1% от капиталовия пазар в САЩ“, заявиха от SEC.

Очакванията, че администрацията на Тръмп ще заеме по-положителна позиция към криптовалутите, изпратиха цената на биткойн до нови рекорди. Курсът на криптовалутата се доближи до 100 000 долара. Действащият ръководител на ведомството след напускането на Генслер вероятно ще бъде един от двамата републикански представители в SEC - Марк Уеда или Хестър Пиърс.

Коментари
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Традиция на MI6: Шефовете на френските и британските шпиони се срещат на мач по ръгби в Париж
Конфликтът в Близкия изток води до спад с 15-20 % на резервациите в българския туризъм
Урок по предприемачество от реалния свят: Симона Косева вдъхнови ученици да приемат провала като път към успеха
Държавният департамент на САЩ дава до 10 млн. долара за информация за новия лидер на Иран
Историческо: Пилотът на Мерцедес Антонели стана най-младият победител в квалификациите на Формула 1
Тръмп: Иран е разгромен, иска сделка, но тя не устроива Вашингтон
Френските плъхове влязоха в предизборната надпревара за кмет на Париж
Почти всички ледници в Австрия се топят заради климатичните промени