Швейцария отказа да помогне на Г-7 за търсене на замразени руски активи

Икономика

Швейцарският федерален съвет (правителство) съобщи, че към момента не счита за необходимо да се присъедини към международната група на Г-7 за издирване на активи на санкционирани руснаци /REPO - Russian Elites, Proxies, and Oligarchs/. В същото време властите на страната следят действията на други държави и не изключват преразглеждане на позицията си.

„Сътрудничеството между Швейцария и нейните международни партньори по прилагането на санкции срещу Русия в момента е добре установено на техническо ниво. Поради тази причина Федералният съвет в момента не вижда необходимост от официално присъединяване към REPO. Ако членството е в интерес на Швейцария в бъдеще, тогава Федералният съвет може да преразгледа ситуацията“, казва в изявление Федералният департамент по икономика, образование и изследвания.

Ведомството уточни, че при евентуално прехвърляне на замразени активи на Банката на Русия в Украйна швейцарските власти ще вземат предвид спецификата на националното законодателство, международното право и целите на своята външна политика. ведомството нарече това важно, тъй като швейцарските централни депозитари на ценни книжа не държат средства от Централната банка на Русия. Общият обем на резервите и активите на централната банка, разположени в Швейцария, е около 7,7 милиарда франка.

REPO беше създадено от страните от G7 през март 2022 г. Организацията търси руски активи, които са обект на санкции. През септември 2023 г. REPO оцени обема на блокираните руски активи на 280 милиарда долара.

На 1 февруари Европейският съвет одобри предложението на Европейската комисия приходите от замразени руски активи да се използват за финансиране на помощта за Украйна. През април Politico писа, че Европейският съюз е близо до съгласие по предложението на ЕК за закупуване на оръжия, като се използват приходи от блокирани активи. През март това решение беше отхвърлено поради позицията на Австрия и Унгария.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Брад Пит предложи уроци по актьорско майсторство на футболисти за симулации на терена
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Какво да направите, когато най-добрият ви служител загуби мотивация?
Петролът поевтинява, тъй като по-слабите перспективи за търсене засенчват опасенията за доставките от Близкия изток
Бургас ще е домакин на Евровизия 2027
Времето в четвъртък: Захлаждане, краткотрайни валежи и градушки
25 безполезни, но много любопитни факти
Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Меси ще съди медиите за нарушаване на личния живот на погребението на баща му
Унгария очаква рестарт на АЕЦ „Пакш“, след като нивото на Дунав започна да се покачва
Бившият главнокомандващ на украинската армия не вижда перспектива Украйна да се присъедини към НАТО
България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
Спор с медиите: Тръмп заплаши с дълги присъди разпространителите на новини за недостиг на боеприпаси в САЩ
Шефът на Palantir Алекс Карп нарече AI индустрията „марксистка“
Продажби на оръжие и кибератаки: Властта на лидера Ким Чен Ун докара „неочаквани“ 22 млрд. долара в Северна Корея
Япония подготвя отговор на намерението на Русия да кръсти остров от Курилите на легендарния шпионин Рихард Зорге
Франция ще строи шест нови АЕЦ
Иран постави нови условия за отварянето на Ормузкия проток
Нов център за лични документи отваря врати в София
Всички инвестират в AI, но почти никой не печели от него. Каква е причината?
Д-р Венета Павлова, собственик на дентална клиника „ЕО Дент“
Частично бедствено положение е обявено в резерват "Сребърна"
Продажбата на евро от САЩ в подкрепа на йената е изненадала Европейската централна банка
Най-голямата карта на Вселената с близо 4 млрд. обекта разгадава природата на тъмната материя
Прехвърлиха 1,8 млн. куб. м вода от Дунав към езерото „Сребърна“, обстановката остава сложна
Ирак може да напусне ОПЕК заради спор за квотите за добив на петрол
NASA сглоби кораба „Орион“ за първия етап от пътуването до Луната
Руски въздушни удари около Киев убиха трима души, Зеленски е на знакова визита в Сърбия
Как да подходите при конфликт между вашите ценности и изискванията в работата?
Пица, паста, протеини и картофи – как италианските деца станаха толкова затлъстели
САЩ разполагат система за противоракетна отбрана в Израел след атаката на Иран
До 7,15% годишна доходност: Румъния привлича спестяванията на гражданите с нови държавни облигации
Производител на тоалетна хартия в САЩ пуска производство от листата на растението хеспералое
"ЕМКО": Изключва се човешка грешка за взривовете във военния завод край Трявна