Швейцарската централна банка флиртува с дефлацията на фона на поскъпване на франка

Швейцарската централна банка  флиртува с дефлацията на фона на поскъпване на франка

Швейцария може да бъде изложена на риск от изпадане в дефлационна територия през следващата година, тъй като по-силният швейцарски франк пречи на усилията на политиците да се справят с ръста на цените, предаде CNBC.

Националната банка на Швейцария  (SNB) намали лихвените проценти за трети път тази година през септември, цитирайки силата на валутата-убежище като ключов двигател на намаляващата инфлация в страната, наред с по-ниските цени на петрола и електроенергията.

Централната банка също ревизира надолу своите прогнози, поставяйки средния годишен темп на инфлация за 2024 г. на 1,2% от 1,3%, докато прогнозираното увеличение на цените ще нарасне с 0,6% през 2025 г. в сравнение с предишна перспектива от 1,1%.

Напускащият поста председател на SNB Томас Джордан каза, че силният франк е имал „съществено въздействие“ върху ревизиите, но омаловажи риска от дефлация, отбелязвайки, че прогнозите остават „в рамките на ценова стабилност“. Той добави, че политиците остават готови да коригират допълнително паричната политика, за да се справят с инфлацията.

Но анализатори казват, че сега изглежда все по-вероятно банката да трябва да разчита на интервенция в чуждестранна валута, за да предотврати изпадането на страната в дефлационна среда.

„Има известна възможност за по-нататъшно намаляване на лихвените проценти, но като се има предвид възможността поскъпването на франка да тласне Швейцария в територия на дефлация, би имало смисъл SNB да се насочи директно към оценката на валутата чрез валутни интервенции“, Адриан Претеджон, икономист за Европа в Capital Икономика, каза на CNBC по имейл в понеделник.

Интервенциите на чуждестранна валута (FX) се извършват, когато банка купува или продава своята валута на валутния пазар, за да повиши или намали нейната стойност спрямо друга валута. Такива мерки могат да намалят изкривяванията на цените, които могат да повлияят на инфлацията, особено в икономиките с тежка търговия.

„Не бихме изключили възможността за интервенции на валутните пазари в периоди на рязък натиск върху поскъпването“, каза Софи Алтермат, икономист на Julius Baer, ​​пред CNBC по имейл.

Швейцарският франк се движи близо до рекордни върхове

Швейцарският франк се повиши през последните месеци и в момента се движи близо до рекордни върхове, тъй като инвеститорите се насочиха към актива-убежище на фона на нестабилността на пазара и отслабването на търговията с йена. Към сряда EUR/CHF се търгуваше около 0,9414, а USD/CHF - 0,8669.

Мждувременно инфлацията в Швейцария продължи да спада.

Швейцария беше изключение сред големите икономики в спиралата на двуцифрената инфлация от последните години, като покачването на цените в малката европейска нация достигна 29-годишен връх от 3,5% през август 2022 г. През март с инфлация от 1,2% SNB става първата голяма западна централна банка, която намали лихвените проценти.

Инфлацията се понижи допълнително през септември, отбелязвайки годишен ръст от 0,8%, в сравнение с 1,1% през август.

Capital Economics посочи в бележка миналата седмица, че сега вижда инфлацията в Швейцария да спадне до 0,3% през 2025 г., което е корекция надолу от предишната оценка от 0,8%, поради силата на франка и по-ниските разходи за петрол и жилища. Тази цифра може да стане отрицателна през определени месеци, отбеляза Претеджон в понеделник.

Понастоящем се очаква банката да поддържа лихвените проценти стабилни на следващото си заседание през декември.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ