Швейцарската национална банка понижи основната си лихва за втори път тази година

Икономика

Швейцарската национална банка намали днес своя основен лихвен процент с 25 базисни пункта до 1,25%, продължавайки намаленията в момент, когато настроенията относно разхлабването на паричната политика остават смесени сред големите икономики, пише Си Ен Би Си.

Две трети от анкетираните от Ройтерс икономисти очакваха подобен ход от централната банка.

Инфлацията в страната се запази на ниво от 1,4% през май след рязък ръст през април и се очаква да остане на същото средно ниво през цялата 2024 г., според последните прогнози на ШНБ. Швейцарската централна банка очаква националният брутен вътрешен продукт, коригиран за спортни събития, да достигне 1,2% тази година. Той предвижда подкрепа от износа, но продължаващ натиск от „ниско използване на капацитета в индустриалното производство и високи разходи за финансиране“, което вероятно ще потисне инвестициите.

В бележка от 14 юни анализаторите от Nomura характеризират вероятното намаление като „фино балансирано решение“ и сигнализират, че „импулсът на базовата инфлация остава слаб, което вероятно ще увеличи увереността на ШНБ, че инфлацията ще достигне средната точка на нейната цел"

Швейцария вече има втория най-нисък лихвен процент сред демокрациите от Г-10 с голяма разлика, следвайки Япония. Тя стана първата голяма икономика, която намали лихвените проценти в края на март и по-рано този месец беше последвана от Европейската централна банка.

Но Федералният резерв на САЩ все още не е предприел подобен ход и участниците на пазара ще проследят по-късно днес заседанието на Английската централна банка, за да видят дали тя ще промени лихвите, след като инфлацията в Обединеното кралство се понижи до целта от 2% за първи път от почти три години.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Великобритания продължава да чупи рекорди по тежки горещини
Европа е изправена пред недостиг на ракети носители до 2030 г., предупреждава шефът на космическата агенция
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
До 7,15% годишна доходност: Румъния привлича спестяванията на гражданите с нови държавни облигации
Гръцка платформа сравнява цените на стоките и в България
Балеарските острови затягат сигурността по суша, море и въздух преди пълното слънчево затъмнение
Звездите за бизнеса от 10 до 16 август: Баланс между амбициите и реалните възможности
България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
Спор с медиите: Тръмп заплаши с дълги присъди разпространителите на новини за недостиг на боеприпаси в САЩ
Унгария очаква рестарт на АЕЦ „Пакш“, след като нивото на Дунав започна да се покачва
Япония подготвя отговор на намерението на Русия да кръсти остров от Курилите на легендарния шпионин Рихард Зорге
Иран постави нови условия за отварянето на Ормузкия проток
Производител на тоалетна хартия в САЩ пуска производство от листата на растението хеспералое
Шефът на Palantir Алекс Карп нарече AI индустрията „марксистка“
Продажби на оръжие и кибератаки: Властта на лидера Ким Чен Ун докара „неочаквани“ 22 млрд. долара в Северна Корея
NASA сглоби кораба „Орион“ за първия етап от пътуването до Луната
Руски въздушни удари около Киев убиха трима души, Зеленски е на знакова визита в Сърбия
Как да подходите при конфликт между вашите ценности и изискванията в работата?
Зеленски: Готови сме за преговори във всякакви формати и очакваме Уиткоф и Къшнър да бъдат активни
Кувейт обсъжда с други държави от Персийския залив изграждането на петролопровод, който да заобиколи Ормузкия проток
Пица, паста, протеини и картофи – как италианските деца станаха толкова затлъстели
До 7,15% годишна доходност: Румъния привлича спестяванията на гражданите с нови държавни облигации
САЩ разполагат система за противоракетна отбрана в Израел след атаката на Иран
"ЕМКО": Изключва се човешка грешка за взривовете във военния завод край Трявна
Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Нов център за лични документи отваря врати в София
Всички инвестират в AI, но почти никой не печели от него. Каква е причината?
Продажбата на евро от САЩ в подкрепа на йената е изненадала Европейската централна банка