Скрити дългове на градовете и провинциите в Китай може да доведат до масови фалити

Скрити  дългове на градовете и провинциите в  Китай може да доведат до масови фалити

Скрити дългове на градовете и провинциите в Китай може да доведат до масови фалити

Градовете и провинциите в Китай са натрупали огромен дълг след години на неконтролирано вземане на заеми и властите се опитват да предотвратят вълна от фалити на местните власти, които биха могли да дестабилизират финансовия сектор на страната, пише в.The Wall Street Journal. Според оценки на Международния валутен фонд и банките на Уолстрийт, общият обем на задбалансовия държавен дълг в Китай варира от 7 до 11 трилиона долара. Те включват корпоративни облигации, емитирани от хиляди така наречени местни държавни финансови субекти, които са заели пари за изграждане на пътища, мостове и друга инфраструктура или за финансиране на други свои разходи.

Никой не знае точния размер на тази сума, но през последната година стана ясно, че нивата на дълга на местното правителство (LG) са станали неустойчиви, се отбелязва в статията. Икономическият растеж на Китай се забавя и страната се бори с дефлационен натиск, който ще затрудни местните правителства да се справят с плащанията на лихви и главници. Икономистите оценяват особено проблемната част от дълга, която е изложена на висок риск от неизпълнение, на 400-800 милиарда долара. Голямото безпокойство е, че вълна от просрочия може да се разпространи и да се развие в национална финансова криза, ако вложителите се загрижат за финансовата стабилност на банките, които държат големи количества местни държавни облигации.

Общинските облигации представляват почти половината от вътрешния пазар на корпоративни облигации в Китай, според Wind. В началото на ноември централното правителство на Китай заяви, че отдава „голямо значение на предотвратяването и елиминирането на риска от скрити дългове на местните власти“. Банкери и общински служители бяха предупредени, че ще бъдат подведени под отговорност, ако регионалните дългове се натрупат. Гуверньорът на Китайската народна банка (PBOC) Пан Гонгшенг също каза на финансов форум в Пекин миналия месец, че централната банка ще предостави спешна ликвидна подкрепа на региони с голямо дългово бреме. Той каза, че общият държавен дълг на Китай е малък по международни стандарти и че страната предприема стъпки, включително продажба на активи и рефинансиране, за смекчаване на риска, породен от дълга на местното правителство.

Китай успя да преодолее многогодишния спад на недвижимите имоти и да устои на десетки неизпълнения на дълга на разработчиците без огромни загуби за банковата система на страната. Това до голяма степен се дължи на факта, че разработчиците набират средства извън страната чрез продажба на облигации на чуждестранни инвеститори и също така са по-малко зависими от банкови заеми. Но ситуацията с финансирането на местнотните правителства е различна.

Значителна част от техните облигации се държат от китайски търговски банки, които също са им предоставили заеми. В неотдавнашен доклад на UBS се казва, че общите инвестиции на китайските банки в съоръжения за финансиране са били еквивалентни на $6,9 трилиона в края на миналата година, което представлява около 13% от общите активи на банковия сектор. Китайските власти предложиха регионалните правителства да издават така наречените специални облигации за рефинансиране, за да заменят част от задбалансовия си дълг.

От началото на тази година обемът на пласирането на тези ценни книжа, емитирани от правителствата на 29 града и провинции, достигна 1,37 милиарда юана (почти 200 милиарда долара).

„Не е достатъчно, но мисля, че е начало“, каза Робин Син, главен икономист на Morgan Stanley за Китай. Той вярва, че ще е необходимо рефинансиране от най-малко 700 милиарда долара за разрешаване на по-голямата част от проблемния скрит дълг. „Това всъщност не е план за преструктуриране, а план за рефинансиране", каза Логан Райт, директор на китайските изследвания в Rhodium Group. „Повечето проблеми с дълга на местното правителство остават." Той смята, че удължаването на срока за погасяване на дълга ще навреди на икономическия растеж на Китай в дългосрочен план, тъй като ще са необходими повече бюджетни средства за изплащане на дълга.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ