Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Служебният кабинет одобри проектозакона за въвеждане на еврото
Министерският съвет е приел проекта на Закон за въвеждане на еврото в Република България. Той цели да осигури гладко и безпроблемното въвеждане на единната европейска валута, да повиши прозрачността и информираността на гражданите и бизнеса за процеса, съобщават от правителствената пресслужба
С проекта се уреждат принципите, правилата и процедурите за въвеждане на еврото като парична единица в България. Законопроектът определя принципа за защита на потребителите, принципа на информираност, принципа на ефективност и икономичност, принципа на прозрачност и принципа на приемственост и автоматично превалутиране на суми от левове в евро. С него се уреждат и правилата за превалутиране и закръгляване, въвежда се период за двойно обозначаване на цените на стоки и услуги, както и на двойно обращение на двете валути, за да се "гарантира високо ниво на прозрачност на процеса и да се създаде възможност за адаптация на обществото". Същевременно се регламентира и процедурата по разпространение на новата валута и обмяната на банкноти и монети от левове в евро.
Проектът на Закон за въвеждане на еврото в Република България беше разработен от специално създадена междуведомствена работна група към Министерство на финансите, в която участваха всички министерства и заинтересовани институции и организации. В хода на работата по законопроекта, той беше многократно съгласуван, както в рамките на работната група, така и от експертните групи към Координационния съвет за подготовка на Република България за членство в еврозоната, в които членуват представители на поднадзорните лица на Българската народна банка и Комисията за финансов надзор, бизнесът, асоциации на потребителите, други неправителствени организации, представители на академичната общност, припомнят от правителствена информационна служба.
Законопроектът беше публикуван за обществено обсъждане на 25 март 2024 г. с 30-дневен срок за представяне на становища и предложения. Справката за постъпилите предложения, заедно с обосновка за неприетите предложения в резултат на проведените обществени консултации, е публикувана на интернет страницата на Министерството на финансите и на Портала за обществени консултации.
Проектът на закон е съгласуван и с Европейската комисия и Европейската централна банка, които са изразили своите положителни становища по него, допълват от пресслужбата на МС.
Технически най-възможно е България да въведе еврото от началото на 2026 г., коментира служебният финансов министър Людмила Петкова. Коментарът ѝ по-скоро е свързан с времето, необходимо за адаптиране на ниво бизнес и потребление в прехода към единната европейска валута. Преди седмица от Асоциацията на търговците на нехранителни стоки алармираха, че са нужни поне 6 месеца за подготовка на бизнеса за въвеждането на еврото, които трябва да започнат да текат от приемането на последната законова поправка, свързана с приемането на новата валута. По оценки на представители на асоциацията, приемането на закона за въвеждането на еврото и то, на ниво парламент е само началото, което изисква ремонт на поне 52 други нормативни актове.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.