Светът на парите: Защо инвеститорите попадат в капана на технологичните митове

Светът на парите: Защо инвеститорите попадат в капана на технологичните митове

Технологичната индустрия е създадена за герои като Сам Банкман-Фрайд. По време на съдебния процес срещу него адвокатите многократно показват снимки на основателя на FTX, на които той се забавлява. Ето го на Супербоул в компанията на Кейти Пери и Орландо Блум. Ето го как лети с частен самолет и спи със скръстени ръце. По къси панталони и тениска той се е появявал на сцената с Бил Клинтън и Тони Блеър. Същите тези черти, които го направиха знаменитост в Силициевата долина - интелигентност, мания за мащаб, лична история - се превърнаха в недостатъци. След няколкочасово обсъждане журито го призна за виновен по всички седем обвинения, включително за измама с електронни пари и заговор за пране на пари и измама с ценни книжа. А прокурорът по делото не пропусна да напомни:

 „Този вид измама е стара колкото света“

Това е потресаващ обрат за човек, който само преди година е продал легенда, благодарение на която компанията му FTX е струвала милиарди долари. Историите са в основата на Силициевата долина и Банкман-Фрайд беше достатъчно съобразителен, за да направи от една легенда нещо, което за известно време се превърна в изключително успешен бизнес. Като основател на технологична компания, той беше идеален за главната роля: непохватен, педантичен, тромав до степен, която се превърна в признак на гениалност. Той играеше ролята на това, което инвеститорите и обществеността смятаха, че трябва да изглежда един основател. Но ключова за легендата му беше представата за него като за добър човек, който насочва богатството си към каузи като ефективен алтруизъм, за да направи света по-добър.

Технологичната индустрия обича големите герои и много успешни основатели се превръщат в синоним на своите марки. В технологичната екосистема, която е благоприятна за основателите, лидерите са склонни да останат начело на своите компании в продължение на много години. Спомнете си за Марк Зукърбърг, който е главен изпълнителен директор на компанията си от самото ѝ основаване, или за Джеф Безос, който е бил главен изпълнителен директор на Amazon в продължение на 27 години. Инвеститорите инвестират не само в идеи, но и в хора, на които имат доверие като лидери. По този начин историята на основателя и историята на компанията се преплитат.

Всъщност инвеститорите видяха голям потенциал в Банкман-Фрайд. Влиятелни фирми, сред които New Enterprise Associates, Softbank, Sequoia Capital и BlackRock, инвестираха общо 2 млрд. долара в FTX. Инвеститорите подкрепиха с ентусиазъм компанията и нейния основател.

„Харесвам този човек“

пише един от партньорите на Sequoia, преди компанията да инвестира 214 млн. долара. (Sequoia бързо намали инвестицията си до нула). Ейдриън Дауб, професор в Станфордския университет, отбелязва, че фактът, че много технологични компании работят с години, без да реализират печалба, прави историята още по-важна. Колкото по-дълго една компания не реализира печалба и работи за една идея, толкова по-важна става легендата, която основателят може да разкаже на инвеститорите.

Ключов аспект на имиджа на компанията от Силициевата долина е разказът за неизбежността. Основателите носят идеята, че ще станат много големи, че правилата на играта ще се променят за тях.

Освен за инвеститорите, легендата е необходима и за обществеността, която може да бъде в недоумение относно предназначението на дадена нова технология. Компаниите, предлагащи продукти като криптовалутите, разчитат на истории, за да направят осезаемо това, което е абстрактно. Основателите имат многобройна аудитория: инвеститори, регулаторни органи, общественост. И за трите Банкман-Фрайд беше очарователен, добър по свой начин и последователен.

„Можете да ми се доверите“

гласеше образът му. - Аз съм типичен умен нърд.“

Разбира се, няма нищо лошо в това амбициозният основател да рисува светла и оптимистична картина на това, което компанията може да постигне в бъдеще. Но в една индустрия, в която се насърчава експлозивният растеж, основателите може да имат по-голям стимул да раздуват потенциала на своите продукти, отколкото да правят обосновани твърдения (спомняте ли си Елизабет Холмс и Theranos?). Разказването на истории е едно нещо. А умишлената лъжа, както установи съдебното жури, е съвсем друго. Структурата на стимулите в Силициевата долина и огромните суми, които могат да бъдат спечелени от продажбата на истории, а не на функционални продукти, означава, че вратата е отворена за други, които да последват същите стъпки. „Докато има определен тип компания, която се нуждае от тези истории - казва Дауб, - и определен тип инвеститор, който се нуждае от тази компания в качеството на движеща сила, винаги може да се появи друга".

Според Маргарет О'Мара, историк от Вашингтонския университет и автор на книгата „Код“, това може да доведе до избягване на участието на основателите в политиката и филантропията.  „Този скандал и количеството гняв, което се стовари върху основателя, превърнал идеализма в измама„, смята О'Мара, „може да накара влиятелните личности от Силициевата долина да решат:

“Ето какво се случва, когато хората се разсейват от каузата си“

Разбира се, инвеститорите в технологии все още имат много възможности за инвестиции. Сега, когато бумът на криптовалутите приключи, те насочиха погледите си към генеративния изкуствен интелект. Технологията е много по-добре разбираема от криптовалутите, но около нея все още има много скептици. Според О'Мара Сам Олтман, главен изпълнителен директор на OpenAI е чудесен представител на компанията.  Той вече се появи във Вашингтон, за да представи на законодателите своята версия на „историята“ на ИИ, в която технологията може да унищожи света. „Ако този образ проработи - казва О'Мара, - инвеститорите и основателите ще се стичат на тълпи“.

Източник: The Atlantic

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ