Светът на парите: Завръща ли се рисковият капитал в крипто?

Светът на парите: Завръща ли се рисковият капитал в крипто?

Финансирането зa крипто стартъпи е нараснало за второ поредно тримесечие, достигайки 2,4 млрд. долара през първите три месеца на 2024 г., показват данните на Pitchbook, тъй като очакванията за по-ниски лихвени проценти и дебютът на първите спот биткойн борсово търгувани фондове (ETF) събудиха апетита на инвеститорите, пише Ройтерс.

Финансирането е разпределено в 518 сделки, като те са се увеличи с 40,3% спрямо предходното тримесечие, според доставчика данни PitchBook. Глобалните инвестиции на рисков капитал са спаднали до почти петгодишно дъно през същия период.

Залаганията на инвеститорите на стартиращи фирми за цифрови активи също намаляват след пика от над 10 млрд. долара през първото тримесечие на 2022 г. на фона на опасенията за икономиката и затварянето на ключови играчи на пазара. Въпреки това, забележителното регулаторно одобрение на САЩ на спот биткойн ETF, които се предлагат от гиганти като BlackRock и Fidelity, повиши легитимността на класа активи и помогна за изпращането на биткойн до рекордно високо ниво от $73 803 през март.

„Възстановяването на публично търгуваните токени и продължаващото нарастване на институционалната подкрепа ще стимулират увеличеното финансиране на рисков капитал“, коментира анализаторът на Pitchbook Робърт Ле.

Стартъпите, фокусирани върху изграждането на инфраструктура за крипто и блокчейн технология, водят във финансирането през тримесечието, според PitchBook.

Най-голямата сделка беше сключена от децентрализираната облачна платформа Together AI, която събра 106 млн. долара в ранен кръг на финансиране, воден от Salesforce Ventures, което донесе оценка на компанията на 1,1 млрд. долара.

„Инвестиционните кръгове станаха силно конкурентни, особено на ранните етапи“, каза Ле от Pitchbook.

„Това се усложнява от факта, че сделките на ранен етап печелят по-високи оценки от сделките на късен етап, но... ще видим дали тази тенденция ще се задържи през следващите тримесечия“, добави той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Financial Times: Мошеници доказват с AI „автентичност“ на произведения на изкуството през застрахователи
Дания недоволства от избора на Тръмп на пратеник, подкрепящ американския суверенитет над Гренландия
Типове поведение, които обезсмислят титлата „лидер“
На днешната дата, 23 декември. Рождениците днес
Цитат на деня
Япония се готви да възобнови дейността на най-голямата атомна електроцентрала в света близо 15 години след Фукушима
Президентът на Финландия пред Fox News: Остават най-трудните 5% до постигането на мирно споразумение за Украйна
Съдът възстанови възнаграждение на Мъск и той стана първият с богатство над 700 милиарда долара