Светът на парите: Знак за какво е разделянето на акциите на Nvidia?

Светът на парите: Знак за какво е разделянето на акциите на Nvidia?

Nvidia се присъединява към другите технологични компании с мега капитализация, превръщайки се в четвъртия член на т. нар. „Великолепна седморка“, въвел разделяне на акциите от 2022 г. насам.

Разделянето на акциите на гиганта в производството на чипове при съотношение 10 към 1, което ще влезе в сила с началото на търговията на Уолстрийт днес, следва значителен ръст на цените, като акциите поскъпнаха с 212% през последната година. Това огромно покачване направи Nvidia едва третата американска компания, достигнала пазарна капитализация от над 3 трлн. долара, след Apple и Microsoft.

„Този сплит е вот на доверие от страна на ръководството, че акциите ще запазят стойността си, тъй като цената на книжата обикновено се повишава“, казва Хауърд Силвърблат, старши анализаторът на S&P Dow Jones Indices

Главният инвестиционен директор на Winthrop Capital Адам Куунс очаква разделянето да повиши интереса на инвеститорите на дребно, но предупреждава, че притокът на търговци на дребно може да предизвика нестабилност за акциите.

„Те могат да бъдат малко по-бързи и емоционални с решенията си за покупка и продажба, така че това може да доведе до повишена нестабилност“, каза Куунс пред Yahoo Finance.

Джулиан Емануел от Evercore ISI вижда повишената волатилност като възможност за купуване.

„Въпреки че високопрофилните разделяния често са подхранвали нестабилността на акциите – спекулативно купуване и прибиране на печалби около събитието, след сплита се катализира възможността за покупка за търпеливия инвеститор“, пише Емануел в бележка до клиенти.

Исторически, разделянето на акции обикновено има възходящ ефект за компаниите, които ги прилагат, със средна възвръщаемост една година по-късно от 25% срещу около 12% за широкия пазар, според анализ на Bank of America.

Стремглавият ръст на акциите на Nvidia доведе по-широкия пазар до рекордни върхове. Ралито на книжата на компанията представлява около една трета от възвръщаемостта на S&P 500 от началото на годината и повече от една четвърт от възвръщаемостта на S&P 500 през месец май, според Silverblatt.

Миналата седмица Вивек Аря от Bank of America повиши ценовата си цел за акциите на Nvidia до $1500.

„Ние сме в началото на преминаване към ускорени изчисления, което ще продължи поне десетилетие. Смятаме, че разходите могат да бъдат някъде между 250 до 500 милиарда долара годишно, а Nvidia е лиедер в това“, каза Аря пред Yahoo Finance.

Разделянето на акциите на Nvidia не само сигнализира за доверието на ръководството в гиганта за чипове, но и за ентусиазма и оптимизма относно потенциала за растеж на по-широката индустрия за изкуствен интелект.

Както ми обясни финансовият директор на Lam Research Дъг Бетингер на глобалната технологична конференция на Bank of America по-рано тази седмица, ние все още сме „много, много рано“ в инвестиционния цикъл на ИИ.

Този следващ кръг на растеж – или втората вълна на ИИ, се очаква да се наложи, когато компаниите започнат да интегрират изкуствен интелект в своето планиране и корпоративни разходи.

„Все повече и повече компании възприемат хибридни облачни архитектури и с фокус върху изграждането на модерни приложения и започват пътуването си към корпоративния ИИ“, каза ми изпълнителният директор на Nutanix Раджив Рамасвами.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ