Световната банка не е състояние да оправдае 7 млрд. долара разходи за климата

Световната банка не е състояние да оправдае 7 млрд. долара разходи за климата

Световната банка не е състояние да оправдае 7 млрд. долара разходи за климата

Световната банка не е в състояние да оправдае като целесъобразни 40% от направените разходи, свързани с климата. До това заключение стига Международна асоциация Oxfam (тя обединява 17 неправителствени организации, работещи в повече от 90 страни по света по проблемите на бедността и неравенството – бел.р.).   

Сдружение подложи на остра критика финансовата институция, след като в свой доклад тя не успя да докаже, че инвестициите за справяне с климатичните промени са реални, пише днес Guardian.

За 7 млрд. от 17.2 млрд. долара, които Световната банка е похарчила за екологични проекти през 2020 г., не могат да бъдат доказани, според проучване на благотворителната организация Oxfam. Това е поредният удар върху дейността ѝ, свързана с климатичните промени.

Миналия месец бившият вицепрезидент на САЩ Ал Гор призова президента на банката Дейвид Малпас да подаде оставка, след като избегна въпросите на журналист за науката за климата. По-късно Малпас се извини, но очевидното му неудобство е свързано с продължаващото финансиране на добива и използването на изкопаеми горива. Изданието припомня, че сегашният президент на СБ бе назначен от Доналд Тръмп през 2019 г., съгласно конвенцията, според която лидерът на институцията се избира от САЩ.

Oxfam анализира как са разходвани 21.3 млрд. долара, определени за борбата с климатичните промени през 2020 г., от които 17.2 млрд. долара са осигурени от Международната асоциация за развитие и Международната банка за възстановяване и развитие – и двете от групата на Световната банка. Те са предоставени под формата на безвъзмездни средства и заеми, с които да бъдат намалени емисиите от парникови газове или да се адаптират към въздействието на климатичната криза.

В доклад, публикуван днес, Oxfam заяви, че от отчета на банката не става ясно как са разходвани 40% от цитираните 17 млрд. долара.

Част от проблема с отчитането на дейностите на банката е, че много проекти съдържат компонент, който има косвено отношение към климата. Например строителството на училище или болница, така че да бъдат устойчиви на въздействието на екстремни метеорологични условия. Това е от съществено значение за страните, които се адаптират към климатичната криза, но е по-скоро „допълнителна полза“, отколкото основната точка на проекта, твърдят от неправителствената организация. „Просто не можем да сме сигурни в действителната стойност на финансирането, предоставено от банката. Нашето безпокойство е най-лошият сценарий – че банката може значително да надценява своя принос“, посочва Нафкоте Даби, ръководител на Международната политика в областта на климата в Oxfam.  

Световната банка опроверга твърденията на Oxfam. „Нашите съпътстващи ползи се изчисляват с помощта на съвместната методология на Многостранната банка за развитие (MDB). Ние сме стриктни по отношение на това как прилагаме методологията и признаваме съпътстващите ползи само за дела на финансирането в даден проект, който е пряко свързан с действията по климата. Ние поддържаме нашата оценка за съпътстващите ползи“, заяви говорителят на Световната банка Дейвид Тейс, пред Guardian. Той допълни, че банката е увеличила разходите си за климатични проекти. Те възлизат на 31.7 млрд. долара през 2022 г.

Oxfam призова финансовата институция във Вашингтон да направи отчетите си много по-прозрачни. Финансирането на борбата с климатичните промени се очаква да бъде най-горещата тема на срещата на върха COP27, която ще се проведе в египетския курорт на Червено море Шарм Ел Шейх.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ