Турската централна банка пак намалява лихвите след призив на Ердоган

Турската централна банка пак намалява лихвите след призив на Ердоган

Турската централна банка пак намалява лихвите след призив на Ердоган

Турската централна банка отново ще намали базовия лихвен процент тази седмица, след призива на президента Реджеп Тайип Ердоган за нови облекчения и едноцифрени лихви до края на годината. Това съобщи Daily Sabah.

Централната банка на Република Турция (CBRT) изненада пазарите, като намали референтната си едноседмична репо лихва с 200 базисни пункта до 12% през последните два месеца.

Банката започна цикъл на намаляване на лихвените проценти преди повече от година, като понижи лихвата си за едноседмична репо сделка с 500 базисни пункта до 14%, където я остави стабилна през първите седем месеца на тази година.

Облекчаването на паричната политика е част от новата икономическа програма на правителството, която се стреми да стимулира растежа, инвестициите, заетостта и износа чрез намаляване на разходите по заеми, особено за износителите и малките и средни компании.

По-рано този месец Ердоган повтори призива си към Централната банка да понижи допълнително основния си лихвен процент и заяви, че тази тенденция ще се поддържа тази тенденция, докато е на власт.

Тринадесет от 20 икономисти, участвали в анкета на Reuters, прогнозират, че CBRT ще намали основния си лихвен процент до 11% в четвъртък. Шестима очакват, че тя ще остане на 12%, докато един прогнозира намаление до 11,50 на сто.

Ердоган е известен с това, че се противопоставя на по-високите разходи за заеми, които според него само правят „богатите по-богати, а бедните по-бедни“. Той нарича високите лихвени проценти „най-голям враг“ и „майката на всяко зло“. Той е убеден, че по-ниските лихви ще доведат до по-ниска инфлация. По-високите ставки правят заемането на пари по-скъпо за домакинствата и бизнеса.

Правителството е категорично, че инфлацията ще спадне, благодарение на новата икономическа програма, която дава приоритет на ниските разходи по заеми за стимулиране на износа, производството и инвестициите, с цел да намали увеличението на потребителските цени чрез обръщане на хроничните дефицити по текущата сметка на Турция към излишък.

Годишната инфлация в Турция надхвърли 83,45% през септември, нов 24-годишен връх, движен главно от растящите цени на храните и енергията, които рязко скочиха след нахлуването на Русия в Украйна.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ