Украйна обмисля преминаване от долар към евро за референтния курс

Украйна обмисля преминаване от долар към евро за референтния курс

Украйна започва да обмисля отдръпване от американския долар и евентуално обвързване на националната си валута по-тясно с еврото на фона на разпадането на глобалната търговия и задълбочаващите се връзки с Европа, заяви управителят на Централната банка на Украйна Андрий Пишний пред Reuters.

„Потенциалното присъединяване към Европейския съюз, засилването на ролята на ЕС в гарантирането на отбранителните ни способности, нарастващата нестабилност на световните пазари и вероятността от разпадане на глобалната търговия ни принуждават да преразгледаме дали еврото да не стане референтна валута за украинската гривна вместо долара“, посочва Пишний в писмено изявление. „Тази работа е сложна и изисква висококачествена и многостранна подготовка“, допълни той в най-прякото до момента изказване от украински официален представител по темата за възможна валутна промяна.

Доларът доминира в международната търговия и формира по-голямата част от валутните резерви в света. Много големи икономики, включително Саудитска Арабия и Хонконг, привързват своите валути към него.

Но по време на президентството на Доналд Тръмп, САЩ започнаха търговска война, налагайки най-високите мита от десетилетия насам — ход, който накара някои анализатори да поставят под въпрос бъдещата роля на долара като глобална резервна валута.

Украйна, вече четвърта година във война с Русия, също стана обект на ограничения - временно спиране на военна помощ от страна на Тръмп. Европейските лидери, включително ЕС, обещаха да укрепят украинската армия, за да бъде гарант за бъдещата сигурност на страната, но напредъкът е труден, посочва Reuters.

Междувременно Украйна подписа споразумение, осигуряващо на САЩ преференциален достъп до нови украински сделки за добив на минерали и финансиране на възстановяването на страната.

След завръщането на Тръмп в Белия дом доларовият индекс (.DXY) се понижи с над 9% спрямо кошница от основни валути, тъй като инвеститорите започнаха да изтеглят средства от американски активи.

Някои експерти предупреждават да не се приравнява силата на долара със статута му на резервна валута, макар че исторически обвързаността с долара често е свързана със съюзнически отношения в областта на сигурността и военни връзки със САЩ.

„Транзакциите в долари продължават да доминират във всички сегменти на валутния пазар“, каза Пишний, „но делът на сделките в евро се увеличава в повечето сегменти, макар и засега умерено.“ Той не даде повече подробности. Украйна въведе гривната през 1996 г. и оттогава използва долара като референтна валута.

Веднага след нахлуването на Русия през февруари 2022 г., централната банка наложи капиталов контрол и фиксира гривната на официален курс около 29 за долар. По-късно Украйна беше принудена да девалвира валутата заради натрупани бюджетни дефицити.

През октомври 2023 г. централната банка премина от фиксиран курс към управляем валутен режим, използвайки долара като референтна валута за валутни интервенции и изглаждане на колебанията на обменния курс.

ЕС започна преговори за членство с Украйна и Молдова преди близо година, макар че страните имат да изминат дълъг и труден път до присъединяване. Председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен заяви през февруари, че Украйна може да влезе в ЕС до 2030 г., ако продължи с реформите в политическата и съдебната си система със същото темпо. В подготовка, Молдова още на 2 януари замени референтната валута на молдовския лей от долар на евро.

„Съживяването на инвестиционната и потребителската активност благодарение на по-тесните връзки с Европа и нормализирането на икономиката биха могли да ускорят икономическия растеж до 3,7-3,9% през следващите две години“, каза Пишний, макар че голяма част от икономическата траектория зависи от развитието на войната.

„Бързият край на войната би бил безспорно позитивен сценарий с добри икономически резултати, особено ако включва и гаранции за сигурността на Украйна“, добави той. „Но трябва да се признае, че икономическите ползи от края на войната ще отнемат време, за да се реализират напълно.“

Украйна разчита на външно финансиране за подпомагане на военните усилия. Пишний заяви, че тази година страната очаква около 55 милиарда долара външна помощ — средства, които ще покрият бюджетния дефицит и ще създадат резерв за публичните финанси за следващите години, когато обемите на помощта вероятно ще започнат да намаляват.

„Очакваме Украйна да получи около 17 милиарда долара през 2026 г. и 15 милиарда през 2027 г.“, каза Пишний.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ