Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Великобритания търси начини да използва замразени руски активи в помощ на Украйна
Британското правителство е поискало от Английската централна банка да разгледа възможностите за използване на руски суверенни активи за финансиране на военните усилия на Украйна, каза пред Би Би Си финансовият министър Джереми Хънт.
Хънт заяви, че финансовите министри по света са обсъдили какво повече могат да направят, извън наложените санкции, за да нарушат способността на Русия да плаща за войната.
„Това е незаконна война. Трябва да направим всичко възможно, за да сме сигурни, че Русия не може да продължи да я финансира“, каза той.
Говорейки по време на годишните срещи на Международния валутен фонд и Световната банка в Маракеш, Хънт каза пред Би Би Си, че финансовите министри на страните от Г-7 са обсъдили „дали руските суверенни активи могат да бъдат използвани за финансиране на отбраната на Украйна“.
„Правим всичко, за да се уверим, че Путин в крайна сметка знае, че няма да може да си позволи такъв вид агресия“, каза той.
В четвъртък Г-7 заяви, че ще проучи как да облага печалбите от конфискувани руски активи, за да подкрепи Украйна „в съответствие с приложимите закони“.
През септември министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън и нейният колега Хънт сигнализираха за подкрепа на план на Европейския съюз за данък върху печалбите, генерирани от замразени руски активи.
По-рано през годината САЩ обмисляха използването на самите активи, за да помогнат за плащането на отбраната на Украйна, но решиха, че този подход не би бил законен.
Хънт каза още, че войната в Украйна се оказва „по-продължителна“, отколкото хората са се надявали, и предупреди, че светът трябва да се пази от това, което той нарече „умора от Украйна“.
„Трябва да бъдем честни с хората, че това ще отнеме известно време и затова междувременно трябва да бъдем много разумни и предпазливи с начина, по който управляваме британската икономика“, коментира той.
Европейският съюз и САЩ проучват начини да използват замразените активи и да направят санкциите срещу Русия по-ефективни.
В четвъртък правителството на САЩ предприе действия срещу две компании за нарушаване на тавана на цените на руския петрол.
Редица държави, включително САЩ, Г-7, Европейският съюз и Австралия, създадоха коалиция с цел да ограничат цените на руския суров петрол до 60 долара за барел, за да „намалят способността на Русия да води войната си срещу Украйна“.
САЩ установиха, че кораб, собственост на турската Ice Pearl Navigation Corp, и танкер, собственост на Lumber Marine от Обединените арабски емирства, са изнасяли суров петрол за съответно за 80 и 75 долара за барел.
Министерството на финансите на САЩ блокира собствеността и активите на компаниите в САЩ.
Затягането на санкциите повиши цените на петрола в петък.
Покачващите се цени на енергията повишиха средните сметки за газ и електричество за домакинствата в Обединеното кралство, а цената на горивото оказа допълнителен натиск върху разходите за живот.
Хънт каза, че цените на газа са „четири пъти по-високи от тези преди началото на войната в Украйна, а цените на петрола са почти 40% по-високи, като най-голямата причина за нестабилността е агресията на Путин в Украйна“
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.