ЕЦБ и ЕС в спор за данък върху замразените руски активи, който да се използва за възстановяването на Украйна

ЕЦБ и ЕС в спор за данък върху замразените руски активи, който да се използва за възстановяването на Украйна

ЕЦБ и ЕС в спор за данък върху замразените руски активи, който да се използва за възстановяването на Украйна

Европейският съюз спори с Европейската централна банка относно плановете да използва печалби от данък върху замразените активи на Руската централна банка на стойност над 200 млрд. евро, за да помогне за възстановяването на Украйна, твърдят запознати източници, цитирани от Блумбърг.

В четвъртък длъжностни лица от изпълнителната власт на ЕС са се противопоставили председателят на ЕЦБ Кристин Лагард относно предупреждението на банката, че действията срещу санкционираните холдинги могат да застрашат финансовата стабилност на еврозоната и ликвидността на единната валута, разказват източниците.

Лидерите на ЕС се споразумяха на среща на върха в Брюксел миналия месец да продължат да работят с предпазливост по данъчен план върху неочакваните печалбите, генерирани от замразени активи, като Европейската комисия първоначално каза, че ще излезе с предложение това лято.

Според един от източниците обаче този график е бил отложен за след лятната ваканция на комисията, тъй като ЕС и ЕЦБ са в противоречие, а държавите-членки също са разделени по отношение на двете позиции.

Комисията отхвърли аргументите на ЕЦБ, заявявайки, че всякакъв риск е възникнал и е бил оценен, когато активите са били първоначално блокирани през февруари 2022 г. след нахлуването на Русия в Украйна, и че досега нито едно от тези опасения не е материализирано. Опцията за неочаквани печалби не засяга самите активи или каквито и да е претенции на Руската централна банка, нито засяга ролята на ЕС в съхранението на ценни книжа, каза представител на комисията.

Тези различия са излезли на преден в четвъртък на среща на финансовите министри от еврозоната, на която присъстваха Лагард и заместник-председателят на Европейската комисия Валдис Домбровскис.

Риск от нежелани последици

Шефът на ЕЦБ е казал на срещата, че данък върху неочакваните печалби може да подкопае еврото и да доведе до преосмисляне сред притежателите на резерви, според един от източниците. Лагард е отбелязала, че заложената сума е много по-голяма от няколкото милиарда, които ходът ще генерира за Украйна, преди да призова за предпазливост и да каже, че всяко решение трябва да се вземе само ако Г-7 също го подкрепя.

Според източника Лагард е клатила глава, докато Домбровскис е изложил контрааргументите на комисията в подкрепа на опция за данък върху неочакваните печалби, каза лицето. Някои държави-членки повториха предпазливостта на Лагард, докато други отбелязаха, че въпросът е как да се постигне напредък по предложението, а не дали то трябва да бъде реализирано.

Замразените активи биха могли да генерират около 3 млрд. евро извънредни печалби, въпреки че някои оценки предполагат, че цифрата може да бъде дори по-висока. Над половината активи са в брой и депозити, докато „значителна сума“ от останалата част е в ценни книжа, които ще се превърнат в пари с падежа им през следващите две до три години, съобщи Блумбърг по-рано

Много от средствата са в Белгия в сетълмент гиганта Euroclear Ltd., където са генерирали близо 750 милиона евро до първото тримесечие на тази година. Тези печалби вече се облагат с данък, показват тримесечните резултати на Euroclear и нейните отчети предполагат, че Русия няма да има претенции върху нетните печалби, тъй като те принадлежат на клиринговата къща. Резултатите на Euroclear за второто тримесечие се очакват по-късно този месец.

В опит да преодолее различията на отделна среща по-рано тази седмица Франция е предложила да се проучи двуетапен процес, като първо се постави фокус върху замразяването на приходите и след това се обсъжда как да се използват, казват двама от източниците.

Според един от тях този ход, съчетан със сдържаността на ЕЦБ, е насочен към подбиване на опцията за данък върху неочакваните печалби.

Друго условие, което страните членки поставиха в процеса, е да търсят подкрепа от държавите от Г-7 и да координират всички действия съвместно с тях.

Финансовите министри на Г-7 и ЕС се очаква да обсъдят въпроса в кулоарите на по-широка среща на Г-20 в Индия на 16 юли. ЕС би искал Г-7 да публикува неофициално изявление това лято, но окончателно решение все още не е взето, казват източниците.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ