Властите на Бахамите водят активно разследване на FTX

Властите на Бахамите водят активно разследване на FTX

Фалиралата крипто борса FTX е обект на „активно и продължаващо разследване“ от бахамските власти, каза главният прокурор на Бахамските острови Райън Пайндър, цитиран от Ройтерс.

Той похвали регулаторния режим на Бахамските острови и бързината, с която реагира на кризата.

FTX, която беше сред най-големите борси за криптовалута в света, е със седалище на Бахамските острови. Ликвидна криза принуди в компанията я принуди да обяви фалит на 11 ноември, което я превърна в обект на разследване от бахамските и американските власти. В средата на ноември кралската полиция на Бахамските острови каза, че правителствените следователи на Бахамските острови проверяват дали е извършено „престъпно нарушение“.

„Ние сме в ранните етапи на активно и текущо разследване“, каза Пайндър в неделя.

 „Това е много сложно разследване. То включва както граждански, така и наказателни власти“, добави той.

Пайндър заяви, че Комисията по ценните книжа на Бахамските острови, отделът за финансово разузнаване и отделът за финансови престъпления на полицията ще „продължат да разследват фактите и обстоятелствата относно кризата с несъстоятелността на FTX и всички потенциални нарушения на бахамското законодателство“.

Той също защити регулаторния режим на Бахамските острови и каза, че неговата Комисия по ценните книжа е действала бързо „благодарение на силата на законодателната рамка“.

Регулаторите на ценните книжа на Бахамските острови бяха отнели лиценза на FTX Digital и започнаха процедура по принудителна ликвидация ден преди да започне делото за защита фалит в САЩ.

„Всеки опит да се постави целият този провал в краката на Бахамските острови, тъй като централата на FTX е тук, би бил грубо опростяване на реалността“, каза Пайндър, като добави, че Комисията за ценни книжа на Бахамските острови е реагирала със „забележителна“ скорост .

Сам Банкман-Фрайд основа FTX през 2019 г., като по време на бума на търсенето на криптовалути неговото богатство достигна 26,5 млрд. долара, според данни на „Форбс“. Банкман-Фрайд подаде оставка като главен изпълнителен директор на FTX в същия ден, когато фирмата подаде заявление за фалит.

Ликвидната криза дойде, след като Банкман-Фрайд тайно прехвърли 10 милиарда клиентски средства на FTX към собствената си търговска фирма Alameda Research, съобщи Ройтерс, цитирайки двама души, запознати с въпроса.

В средата на ноември прокуратурата на САЩ в Манхатън, ръководена от прокурорът ветеран в сферата на измамите с ценни книжа Деймиън  Уилямс, започна разследване как FTX борави с клиентски средства, е казал пред Ройтерс източник, запознат с разследването.

Комисията по ценните книжа и борсите и Комисията за търговия със стокови фючърси също започнаха разследвания.

Крахът на FTX идва след поредица от сривове в крипто сектора, включително на Voyager Digital и Celsius Network, и накараха някои глобални инвеститори да се усъмнят в жизнеспособността на индустрията.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ