Всички универсални, професионални и доброволни частни пенсионни фондове с положителна доходност

Икономика

Всички универсални, професионални и доброволни частни пенсионни фондове са постигнали положителна доходност. Това сочат най-новите данни на Комисията за финансов надзор за последния наблюдаван двегодишен период от 30 декември 2022 година до 31 декември 2024 година, предава БНР. 

Средноаритметичната доходност на годишна база за този период за най-масовите, универсални фондове, е малко над 7,3 процента. В тях задължително се осигуряват за втора пенсия всички родени след 31-ви декември 1959 година. 

Фондовете от допълнителното пенсионно осигуряване са общо четири вида. 

Определената от КФН минимална доходност за универсалните фондове за наблюдавания период е малко под 4 на сто. И десетте фонда от този вид я покриват. 

Средната доходност на професионалните пенсионни фондове за работещите първа и втора категория труд е малко под 7,3% при определена от Комисия минимална доходност от 3,83 на сто, а средноаритметичната доходност на доброволните пенсионни фондове е 8 процента. 

Доходността на единствения доброволен пенсионен фонд по професионални схеми е близо 7,3 на сто. 

По последни данни, осигурените в четирите вида пенсионни фонда към 30-ти септември 2024 г. са над 5 милиона души. Натрупаните в тях активи са за почти 26 милиарда лева. Средният размер на изплатените пенсии през деветмесечието на 2024 г. е 230,66 лв., а средният размер на разсроченото плащане е 462,39 лв. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 6 февруари. Имен ден празнуват Пламен, Пламена, Огнян, Огняна, Светлин, Светльо, Светла
Методът 3-3-3 за вършене на повече работа с по-малко напрежение
Времето: Остава облачно със сутрешни мъгли. Силен вятър ще има в планините
На днешната дата, 6 февруари. Имен ден празнуват Пламен, Пламена, Огнян, Огняна, Светлин, Светльо, Светла
Изградете самоподдържаща се „клиентска екосистема“
Учени откриха микроорганизми, които произвеждат енергия в пълна тъмнина
Цитат на деня
Макрон призова ЕС да ускори плана за "европейска независимост"