Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Зеленски обяви данъчната си декларация, доходите му намалели драстично
Украинският президент Володимир Зеленски публикува доходите си за първи път, откакто е на този пост, за да насърчи прозрачността като част от борбата с корупцията на фона на усилията на страната за членство в Европейския съюз (ЕС), съобщи CNBC.
Украйна официално започна процеса на скрининг за членство в ЕС миналата седмица и е изправена пред строги условия за справяне с историческия си проблем с корупцията.
Доходите на семейство Зеленски са намалели почти три пъти между 2021 г. и 2022 г., според данъчната декларация, публикувана на уебсайта на президента.
Зеленски и членовете на семейството му са получили 10,8 милиона украински гривни (286 168 долара) през 2021 г., годината преди Русия да нахлуе в Украйна, което е с почти 12 милиона гривни по-малко от предходната година. Цифрата за 2021 г. включва около 142 000 долара приходи от продажбата на държавни облигации.
„Володимир Зеленски продължава да притежава редица търговски марки. По-специално през 2021 г. приключи процесът на регистриране на 22 търговски марки, който започна много преди избирането му за президент на Украйна“, се казва в първата публична декларация за доходите на президента.
През 2022 г. доходите на семейство Зеленски паднаха до 3,7 милиона гривни поради „временното прекратяване на договорите за наем на територията на Украйна в резултат на началото на пълномащабната агресия на Русия“.
Паричното салдо на семейството в края на 2022 г. е намаляло с почти 1,8 милиона гривни, се казва в декларацията, докато собствеността върху активите, недвижимите имоти и превозното средство е непроменена през двете години.
Зеленски призова всички държавни служители да разкрият доходите си като част от по-широки усилия за насърчаване на прозрачността, а Националната агенция за превенция на корупцията на Украйна миналия месец отново отвори регистър за декларирани доходи за обществен контрол.
САЩ и други съюзници, предоставящи финансова помощ и оръжия, заедно с институции като Международния валутен фонд, също потърсиха уверения относно усилията на Киев да изкорени подкупите в публичните служби.
Службата за сигурност на Украйна (СБУ разкри в събота, че е разкрила корупционна схема за доставка на оръжия за 40 милиона долара след двегодишно разследване.
Предполага се, че петима служители от украинската оръжейна фирма Лвов Арсенал са заговорничили със служители на Министерството на отбраната за присвояване на средства, предназначени за закупуването на 100 000 минометни снаряда.
СБУ съобщи, че петима души са обвинени и могат да получат до 12 години затвор, ако бъдат признати за виновни.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.