Жените, парите и разчупването на стереотипа

Жените, парите и разчупването на стереотипа

Жените, парите и разчупването на стереотипа

Богиня или владетелка. В тоталитарните общества – обикновена труженичка. От древността до средата на ХХ в. това са образите на жени върху парите ни, а изключенията са твърде малко. Обикновено не се замисляме за символиката на монетите и банкнотите на националните валути отвъд номинала им. А те могат да разказват любопитни истински истории.

Американският монетен двор тази година разчупи стереотипа, който – с няколко изключения, владее света на парите – далеч не само в САЩ. Теренът за реабилитация на значимите дами в историята на федералната държава е реверсът на монетата от 25 цента. Програмата е четиригодишна и за този период ликовете на 20 жени, оставили забележителна следа с работата, силата на характера си и обществените битки, които водят, ще се появят върху четвъртдоларовата монета. 2022 г. е пилотната година за проекта и първите пет „женски“ парични образа са факт.

Истории на революционерки

Последната дама от тазгодишната серия монети е американската актриса от китайски произход Анна Мей Уонг, с което диапазонът на почит към различните професии, сфери на дейност и етноси се разширява революционно. Уонг започва да се снима още в ерата на немите ленти. Tя е избрана, защото повежда битката срещу дискриминацията на хората в киноиндустрията от азиатски произход. Дотогава жените като нея в бранша получават предимно роли на робини, танцьорки, образи на дами със спорна репутация. Стереотипните герои са „запазена територия“ за азиатците в доминирания от белите бранш тогава, но Уонг не се примирява.

Тя има зад гърба си повече от 60 филма, за първи път излиза на снимачната площадка като статист, когато е на 14 години. Първата ѝ главна роля е три години по-късно през 1922 г. в лентата The Toll of the Sea. През 1937 г. тя трябва да се превъплъти в главната героиня на в The Good Earth („Добрата земя“), но за персонажа на китайска фермерка в последния момент е избрана Луиза Райнер. Въпреки това получава  „Оскар“. Уонг не се отказва да се бори с дискриминацията и година по-късно играе американска лекарка в The King Of Chinatown („Кралят на китайския квартал“) – първата наистина престижна роля, която получава в Холивуд, част от дългосрочен договор с продуцентската къща Paramount. Това е изключителен пробив, а в края на пътя си Уонг записва името си в кино историята на света като първата актриса от азиатски произход, която получава своя звезда на холивудската Алея на славата.

Останалите четири жени на четвъртдоларовите монети през 2022 г. са с не по-малко забележителна история. Сред тях е Мая Анджелоу. Тя е първата афро­американка, появила се върху монета, но е и много други първи неща: първата чернокожа кондукторка в трамвай, първата чернокожа жена режисьор, университетски преподавател, писателка и носителка на „Грами“. През 60-те години на миналия век тя е рамо до рамо в битката за граждански права с Мартин Лутър Кинг и Малкълм Екс. А когато умира през 2014 г., Бил Клинтън казва: „Америка загуби национално богатство“.

Д-р Сали Райд също е богатство, което монетният двор на САЩ увековечава. Тя е първата американка, полетяла в Космоса през 1983 г. на борда на совалката „Чалънджър“. Става и най-младият астронавт в орбита – на 32 години. Доктор по физика, преподавател и жена с нетрадиционна сексуална ориентация, която американците вече могат да носят в джоба си.

В компанията на петте за тази година е и Уилма Менкилър – първата жена, избрана за главен вожд на индианското племе чероки. Както и Нина Отеро-Уорън – от латиноамерикански произход, лидерка на движението за избирателни права в Ню Мексико и първата жена, която става директор на обществените училища в Санта Фе.

Дамите на монетите от 25 цента са в компанията на мъж на аверса и това все така е американският президент Джордж Вашингтон. Но сега той гледа надясно, а не наляво, както винаги досега. И в това има женска намеса. Всъщност десният профил на държавния глава на САЩ е оригиналният дизайн на четвъртдоларовата монета от 1932 г. И е дело на Лора Гардин Фрейзър – една от най-известните жени в скулптурата на ХХ в. Но в крайна сметка тогавашният министър на финансите избира обърнатия наляво дизайн с автор Джон Фланаган.

Изключенията

На банкноти в САЩ досега в историята има само две жени – първата дама Марта Вашингтон и индианката Покахонтас чрез изображение на картината „Кръщението на Покахонтас“. Нито една от тези банкноти не е отпечатвана през последните 100 години. През 2016 г. се роди идеята на банкнотата от 20 долара да се появи Хариет Тъбман – на мястото на седмия президент на САЩ Андрю Джаксън. Тъбман е чернокожата робиня, преборила се за свободата си и помогнала на десетки с нейната съдба да избягат от робство от Мериленд към Севера в разгара на Гражданската война през XIX в.

В ново време примери за появата на жени върху пари в света заради заслугите им са първата дама на Аржентина Ева Перон (1919–1952) – портретът ѝ върху песо и до днес е в обращение, и Индира Ганди, премиер на Индия през миналия век. И двете са изобразени върху националните пари посмъртно.

А разказът на жените върху парите е вносен, защото нямаме достатъчно български примери. Обикновената българка Кина Георгиева – работничка на лозе, е женският образ на банкнота от 2 лв. в продължение на над 30 години по времето на социализма. Тя е родена на 9 септември 1944 г., което отрежда съдбата ѝ да се появи върху парите. През 90-те години на ХХ в. на двадесетолевката за кратко е образът на Десислава севастократорица ктиторица – съпругата на цар Калоян. И историята спира тук. 

Автор: Лилия Цачева. Текстът е част от "Жената е...", достъпно в zinzin.bg. Шестото по ред специално издание на „Мениджър“ е посветено на силата на характера. В него екипът разказва истории за решителност, която променя и представя портрети на над 40 дами, които създават стойност и развиват добри екипи.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ