Британската лира продължава да се срива

Британската лира продължава да се срива

Британската лира продължава да се срива

Британската лира продължава да се поевтинява след отварянето на пазарите в Азия тази сутрин. Паундът се търгува тази сутрин за 1,3365 за долар – спадът е 3% в сравнение с котировките при затварянето на пазарите в петък. Стойността му спрямо еврото е 1,2147.

В петък лирата регистрира историческо дъно от 1,3236 за долар само за един ден. Поевтиняването беше с 10%.

Продължава и спадът на борсовите пазари тази сутрин.

Британският финансов министър Джордж Осбърн заяви тази сутрин, че Великобритания не бива да задейства член 50 от Лисабонския договор, преди да дойде подходящият момент, когато британската икономика ще е готова да посрещне сътресенията от решението за напускане на ЕС.

"Само Великобритания може да активира чл. 50. Според мен ние не трябва да го правим, докато нямаме ясна визия за желаните нови договорености с нашите европейски съседи", каза Осбърн цитиран от Франс прес.

Той подчерта постоянната коорднация между правителството, британската централна банка и страните от Г-7 за ограничаване на волатилността на пазарите. 

Съобщението на Озборн бе очаквано като успокоителен сигнал преди отварянето на борсите в страната.

Страните в Азия предприеха мерки за стабилизиране на финансовите пазари. След извънредна среща японският финансов министър Таро Асо заяви, че е бил инструктиран от премиера Шиндзо Абе да предприеме стъпки за стабилизиране на валутните пазари, ако е необходимо.

Увеличаване на стойността на йената безпокои японското правителството, тъй като износът губи конкурентоспособността си. На този фон китайската централна банка официално девалвира юана с 0,9% - най-радикалната обезценка от август 2015 г.

Шефката на Международния валутен фонд Кристин Лагард коментира вчера, че световните финансови пазари са подценили последиците от британския референдум, но не са изпаднали в паника. Тя отбеляза, че "някои хора са загубили много пари, а други - са придобили много пари, както често се случва, когато има мащабна нестабилност, но не е имало паника."

Лагард заяви, че централните банки в света са готови да "осигурят достатъчна ликвидност на пазарите."

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ