Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Експерт: От 25 години у нас няма ясна концепция за доходите
„От 25 години насам най-важният приоритет, който стои нерешен, е изработването на цялостна визия за политиката по доходите. Заедно с анализа на данъчния модел, те трябва да бъдат сред най-важните приоритети на следващото правителство”. Това каза в интервю за БТА независимият финансов експерт към КТ „Подкрепа" Мика Зайкова.
Според нея крайно належащи са реформи в пенсионната система, в образованието и в здравеопазването и затова е необходим пълен мандат.
„Най-засегнати от политиката по доходите са българските пенсионери. Под пенсионна реформа се разбира увеличение само на възрастта и стажа, а никой не говори първо за политика по доходи, за да се пълни повече осигурителната система и второ: как ще растат заместващите доходи от пенсии”, посочи Зайкова.
„В България заместващият доход на пенсионерите едва достига до 30 процента от работната заплата или повече от три пъти се намалява стандартът на живот на българския пенсионер, посочи тя. В Европа заместващият доход се движи в порядъка на 70 на сто и дори до 90 процента, ако си в скандинавските страни. Това трябва да върви успоредно в цялата пенсионна реформа и тя да стане плавно, а не шоково”, смята тя.
Според нея плоският данък прави бедните по-бедни, а богатите по-богати и е смъртоносно оръжие за по-бедните страни, което допълнително потиска икономическия ръст и създава огромни проблеми. За да можем да излезем от дупката, трябва да направим плавен преход към прогресивно облагане, отбелязва експертът.
„Българинът е горд човек, той не иска подаяния, той иска като работи, да не бъде работещ беден и да може да си плаща сметките. Мисля, че трябва да се върви към повишаване на доходите и все повече намаляване на помощите, като останат само за бедни, немощни и хора, които вече са ударени от системата. Нито един няма да получи и стотинка от върнат данък върху доходите през 2015 г.", заяви Зайкова.
По думите й няма да се случи очакваната промяна с гласуваните изменения в Закона за доходите върху данъците на физическите лица, според които на хората, които имат доходи до нивото на минималната работна заплата, да им се връща през 2015 г. взетия през настоящата година данък.
„НАП чете този закон, както дяволът чете Евангелието и никой не може да си получи парите по простата причина, че към доходите се добавят социалните помощи, които са необлагаеми за данъчната схема и детските надбавки. Кои семейства получават помощите - тези, които имат доход на член на семейството до 350 лева, а при 340 лева минимална работна заплата всички влизат някъде за подпомагане. Законодателите трябва да седнат и да изчистят този въпрос", каза Зайкова.
„Това, че никой няма да получи възможност да ползва облекченията е пресилено твърдение, но че кръгът на хората, потенциално можещи да го ползват е стеснен с всички онези, които са получили дори и един лев страничен доход, различен от заплатата, е вярно, това идва от закона, а не от превратно тълкуване на НАП", коментира за БТА говорителят на НАП Росен Бъчваров.
„Ако хората са получили единствено и само средства от заплата, биха могли да ползват облекчението по реда, в който законът го предвижда, но ако са получили някакъв друг доход, облагаем или необлагаем, това формално нарушава изискванията на закона и ограничава тяхното право”, посочи Бъчваров.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.