Китай инжектира спешно $20 млрд., за да спре срива на борсата

Китай инжектира спешно $20 млрд., за да спре срива на борсата

Китайската централна банка инжектира 130 млрд. юана (около 19,9 млрд. долара) под формата на краткосрочни кредити във финансовата система на страната в опит да успокои изнервените инвеститори след драматичния спад на фондовия пазар в понеделник, съобщава "Уолстрийт Джърнъл".

Във вторник Народната банка на Китай (PBoC) предложи средствата за близо 20 млрд. долара под формата на т.нар. "седемдневни обратни репо-сделки" при лихвен процент от 2,25%, показва изявление на банката. Това представлява най-голямата по размер подобна финансова инжекция от септември насам.

Действието е факт, след като вчера PBoC реши да не поднови кредитна линия в аналогичен размер за Китайската банка за развитие, която е основна финансова институция при провежданата от централната банка политика, с убеждението, че паричната ликвидност на пазара е предостатъчна.

Този ход на PBoC от понеделник накара инвеститорите да мислят, че централната банка възнамерява да затегне паричната си политика като част от плановете на китайското ръководство да извърши дълго обещаваните реформи, целящи да поставят икономиката на страната на по-устойчив път на развитие.

Чрез днешното решение за наливане на нови около 20 млрд. долара обаче, централната банка се опитва да сигнализира инвеститорите, че тя не е променила своята стимулираща парична и лихвена политика, съобщават за "Уолстрийт Джърнъл" източници, близки до PBoC.

В понеделник китайският фондов пазар колабира, като индексът Shanghai Composite  се срина с близо 7%, предизвиквайки временно прекратяване на търговията и това предизвика сериозен трус на световните пазари на акции, съобщава БНР. В началото на днешната търговия индексът Shanghai Composite отвори с нов спад от около 3%, след което обаче тези първоначални загубиха бяха заличени и индексът дори излезе на позитивна територия преди да затвори със слабо понижение от 0,26%.

Подкрепа за днешното успокояване на китайския пазар на акции оказа решението на PBoC да инжектира 20 млрд. долара във финансова система на страната, както и изявление на Китайския финансов регулатор (CSRC), че по-късно през деня ще оповести нови пазарни принципи, имащи за цел да регулират продажбите от страна на големи китайски акционери.

Една от многото мерки, предприети от властите в Пекин през миналото лято включваше шестмесечна забрана за големите акционери да продават свои дялове в китайски компании, като самата забрана изтича този петък (8-и януари) и това до голяма степен допринесе за вчерашния срив на борсата в Шанхай. 

Във вторник Китайската комисия за регулиране на търговията на ценни книжа изрази опасения, че след изтичане на забраната в края на седмицата, инвеститорите могат да продадат акции за около 1 трлн. юана, посочвайки, че продажби наведнъж от такъв мащаб са "нереалистични".

Вчерашната паника на китайския пазар се пренесе и на борсите в Европа и САЩ. Немският фондов индекс DAX се срина с 4,4%, достигайки най-ниско ниво от 14-и декември 2015-а година, френският индекс CAC40 се понижи с 2,7%, а британският индекс FTSE100 - с 2,6%. Инвеститорите на "Уолстрийт" последваха негативните тенденции отвъд Океана, като индексът на сините чипове DJIA затвори със загуба от 1,58% (най-слабо начало на годината от 2008-а насам), широкият индекс S&P500 се понижи с 1,53%, а технологичният индекс Nasdaq - с 2,08%.

Предприетите днес мерки от страна на китайските власти обаче отслабиха напрежението на глобалните капиталови пазари, като японският индекс Nikkei приключи търговията със слабо понижение от 0,42%, индексът Hang Seng се понижи с 0,62%, а южнокорейският индекс дори излезе на позитивна територия, нараствайки с 0,61%.

Очаква се и европейските борси да парират част от вчерашните солидни загуби, като фючърсите на основните фондов индекси -  Euro STOXX 50, DAX, FTSE и CAC40 се повишават с между 1,1% и 1,4% преди старта на днешната търговия на стария континент.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ