Китайската икономика с най-слаб ръст от 6 години насам

Китайската икономика с най-слаб ръст от 6 години насам

Брутният вътрешен продукт на Китай е нараснал с 6,9% през третото тримесечие – най-слабия ръст от глобалната финансова криза насам, - пише британската телевизия BBC.

Ръстът на годишна база също не надхвърля 7-процентовата цел на правителството.

Разширяването надскочи очакванията на анализаторите от 6,8%, но въпреки това върху властите се очаква сериозен натиск за затягане на паричната политика с цел овладяване на забавянето.

През лятото китайската икономика бе ударена от екстремна волатилност на фондовата борса и от слаби данни, които разтърсиха пазарите по цял свят.

Разочароващите резултати бяха очаквани заради серията мрачни икономически данни от последните седмици.

По-рано този месец стана ясно, че промишленото производство се е разширило с 5,7% - по-малко от средната прогноза на икономистите от 6%.

Вносът също отчете остър спад през последните 4 седмици, а инфлацията се понижи повече от очакването, което изостри страховете за рязко забавяне на втората най-голяма икономика в света.

От известно време Китай прави опити да е превърне от икономика, движена от износа, към такава, водена от потреблението и услугите.

Пекин си постави цел от „около 7%“ за 2015 година, но премиерът Ли Кецян заяви, че забавеният ръст е приемлив, стига да бъдат открити достатъчно нови работни места.

„За преструктуриране на икономиката е нужно напрежението да спадне“, казва говорителят на Китайската статистическа агенция Шенг Лаюн.

Въпреки свиването в индустриалния сектор, той прогнозира, че се очаква рязък ръст на обслужващия сектор. „Всичко това сочи, че преструктурирането и модернизирането на китайската икономика се движат стабилно.“, добавя Шенг Лаюн.

Според анализатори, стръмният спад на вноса говори, че търсенето на е толкова голямо, колкото правителството се надяваше.  

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ