Крим прие рублата

Крим прие рублата

Крим прие рублата

От днес рублата е официална валута в Крим. Новината бе обявена от Върховния съвет на автономната република в официално прессъобщение.

До 1 януари 2016 г. украинската гривна ще остане също официална валута на полуострова.

Властите на Крим създадоха и републиканска банка, която е пряко регулирана от парламента. Централата на Кримската банка ще бъде в град Симферопол, а за председател на организацията е назначен Николай Барилюк.

След като обявиха излизането си от състава на Украйна и присъединяването си към Руската федерация вследствие на проведения вчера референдум, на който, по официални данни, за преминаване към Русия са гласували 96,7% от избирателите, властите на Крим създават и редица нови държавни ведомства. Сред тях са гранична полиция, статистическа агенция, агенция за риболов и комитет по геология и природни ресурси. Освен това някои от местните органи на властта се преобразуват в министерства – така например днес в Крим се появи Министерство на горивото и енергетиката.

Освен това от 30 март Крим преминава на московско време. Решението бе взето на заседание на местния парламент, предаде агенция КрымИнформ. 

Руското външно министерство на свой ред предложи Украйна да стане федерална държава и да проведе нови избори.

В разпространено днес изявление на сайта на руското МВнР се казва, че западните партньори са призовавали за създаване на контактна група за урегулиране на ситуацията в Украйна, която да се занимава с диалога между Москва и Киев. Според Русия обаче целта на подобна група е да насърчи украинците да предприемат следните приоритетни действия:

  • Незабавно да бъдат изпълнени задълженията, разписани в споразумението от 21 февруари т.г. - да се изземе незаконното оръжие, да се освободят незаконно окупираните сгради и т.н.;
  • украинският парламент да свика учредително събрание, което може да изработи нова конституция, за да стане страната федерална, предоставяйки повече правомощия на регионите;
  • след одобряването на новата конституция да бъдат свикани нови общонационални избори, както и избори във всеки субект в състава на федерацията;
  • да се признае правото на Крим да определя съдбата си в съответствие с проведения на 16 март референдум;
  • суверенитетът, териториалната цялост и неутралният военно-политически статут на Украйна да бъдат гарантирани с резолюция на Съвета за сигурност на ООН.

Според ведомството предложенията са част от усилията му за смекчаване на напрежението в Украйна с дипломатически средства, отбелязва Асошиейтед прес. Те са били изпратени на "основните ни партньори в САЩ, Европа и други региони" преди седмица, става ясно от изявлението на руското МВнР.

Анализатори от Ройтерс обаче са на мнение, че поставените цели едва ли ще бъдат приети от Запада.

Украинският премиер Арсений Яценюк вече обяви, че не приема резултатите от референдума и според него Крим остава територия на Украйна. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ